Asi to skončím

O čem kniha je?

Zima, sníh, vánice. A ve vzduchu je cítit tíživá atmosféra.

Naše hlavní hrdinka vyráží se svým přítelem Jakem na výlet k jeho rodičům na farmu. To se však posléze jeví jako ne příliš šťastný nápad, jelikož jeho rodiče se chovají velmi podezřele...

Jak se mi líbila?

Wow tak tuhle knihu pasuji na nejvíc cringe věc, co jsem za letošní rok přečetla! :D

Spíše než jako horor bych tuto knihu označila jako psychologický thriller. Nečekejte hektolitry krve, infarktové scény, ale atmosférický, tíživý, místy až velmi nepříjemný příběh, ze kterého vás bude mrazit. Tyto pocity jsem ale zažívala až tak ve druhé polovině knížky. Ta první půlka byla za mě slabší, je zaměřená především na (na mě až příliš) dlouhou cestu autem a dialogy hlavních hrdinů. Neříkám, že nebyla zajímavá, ale přeci jenom jsem po knize sáhla už naladěná na to, že se budu bát! A já se bojím velmi ráda. 

A jestli i vy hledáte horor, u kterého budete už od první stránky trnout strachy, nejsem si úplně jistá, zda tato kniha splní vaše očekávání. Jestli se do ní ale pustíte, doporučím vytrvat a věřím, že jakmile naši hlavní hrdinové dorazí na farmu, začne být pro vás příběh o dost zajímavější :) Navíc je to dvousetstránková jednohubka, takže ji budete mít přečtenou rychle. Navíc, jakmile dojdete k závěru knihy, zaručuji vám, že budete zírat! Neuvěřitelně překvapivý konec a právě ten zapříčinil, že knize zvednu hodnocení.

P.S. - A mimochodem ta obálka se moc povedla, tu moc chválím! :) 

P.S. 2 - Na Netflixu teď najdete i filmové zpracování, které se od knihy v mnoha věcech liší a je ještě víc creepy než kniha, takže když už, tak doporučuji spíše knížku :)

Ve spolupráci s Nakladatelstvím LEDA.

Mé hodnocení: 60 %

Autor: Iain Reid
Počet stran:  232 s.
Nakladatelství: Leda
Datum vydání: 2020
Anotace:
Jede se představit rodičům svého přítele Jakea, jenže zimní návštěva odlehlé farmy asi není nejlepší nápad, zvlášť když se kolem vztahu těch dvou od začátku vrší pochybnosti. Jakeův domov se sice nachází jen dvě tři hodiny jízdy z města, ale stejně by pro ni asi bylo bývalo lepší nikam se nehrnout, protože nadaný vědec, s nímž se zná sotva sedm týdnů, je pořádný intelektuální svéráz. A ten vemlouvavý Hlas v mobilu, který jí denně naléhavě volá, si neumí k nikomu známému rozumně přiřadit…
Když pár dorazí na farmu, v mrazu se válí mrtvá zvířata a samo stavení uvnitř vypadá málem jako motel Normana Batese. Křečovitě usměvavá máti je chodící sbírkou neuróz a Jakeova prababička zešílela. Další hrůzy tam snad nečekají – avšak co ve sklepě…?
Debutová novela Kanaďana Iaina Reida výtečně vrství a převrací děsivé zákonitosti oblíbeného viktoriánského žánru ve zprávu o duši, z níž tuhne krev ještě víc, než je v nelítostné tundře nezbytné. Nejočekávanější horor sezony na filmové plátno pro kanál Netflix převedl další znalec pokroucených závitů dnešní lidské mysli: oscarový scenárista a režisér Charlie Kaufman.

Publikováno: 29. 09. 2020