Mučednice

Bože, tak tohle byl hodně děsivý kousek! Na to, že se jedná o autorčinu prvotinu – tleskám!

Představte si, že vyrůstáte se zrůdou. Něco jako láska, bezpečí, důvěra, radost a soucit u vás doma prakticky neexistuje. Místo toho je na denním pořádku týrání, ponižování, zlo, nenávist a zvrácené hry. A jediné, co si přejete, je být neviditelní... Přesně takový měla Annie život. Její matka se nezdráhala naprosto ničeho - v jejich domě se dopustila hned několika vražd. Vražd malých dětí. Annie už z předchozích zkušeností věděla, že nemá smysl matce odporovat. A tak byla nucena se na těchto zrůdnostech podílet. Pomyslnou poslední kapkou se stal malý Daniel. Annie sebrala veškerou odvahu a šla na policii udat svou vlastní matku. Ta byla následně zatčena a Annie dostává novou identitu.

MÁM NOVÉ JMÉNO.

NOVOU RODINU.

JSEM CELÁ ZBRUSU NOVÁ.

OPRAVDU?

Annie už není Annie, ale Milly. Má nové jméno, adresu a stala se novým členem rodiny, která si ji vzala do pěstounské péče. Žije ve velkém domě společně s Mikem (který je zároveň jejím psychologem), s jeho ženou a dcerou. Milly se ale ani zde nedopřává zaslouženého klidu a pocitu bezpečí. Její nová sestra jí totiž dává jasně najevo, že zde pro ní není místo. Milly se navíc připravuje na soud s její matkou, kde bude podrobena křížovému výslechu. Zvládne to? Co když nebude umět odpovědět na kladené otázky? Co když její matku pustí na svobodu? Dokáže v sobě potlačit geny? Dobro nebo zlo – jak se říká - zvítězí to, které krmíš..

Milly se jeví, že vše parádně zvládá. Ale uvnitř sebe svádí boj. Cítí, že se její matka odráží v ní samé víc, než se jí líbí. Každý večer usíná se strachem, že jí zase navštíví ve snech.. Její matka, kterou zradila. A po které se jí vlastně stýská. Jak dlouho to ještě vydrží? A dokáže potlačit své své vnitřní démony?

„Posledních pár dní nestálo za nic. Pořád se mi vrací jeden a ten samý sen, ve kterém sedím na lavici svědků, otevírám pusu, ale místo slov mi z ní vylétne hejno netopýrů. A vřeští do světa pravdu. Říct to nahlas já, propadla bych se hanbou. Co jsem tě nechala mi dělat, co jsem tě nechala dělat jim.“

Kniha je členěna do relativně krátkých kapitol a čte se velmi dobře! Autorka používá jednoduché a srozumitelné vyjadřování. Líbilo se mi, že mě kniha dokázala naprosto vtáhnout do děje a já o to víc všechno prožívala společně s Milly. Dokážu si představit, že by na motivy knihy mohl být natočen film – s radostí bych se na něj podívala. (M)Učednice je kniha, která vás zcela pohltí a nenechá klidnými. Rozbouří ve vás rozporuplné emoce. Budete pociťovat strach, budete naštvaní, nervozní, budete se chtít pomstít. A především si budete lámat hlavu s tím, jak může sakra i přes to všechno svou matku milovat. Nojo, jenže krev není voda.. 

MUČEDNICE  nebo UČEDNICE

Název je více než příznačný, i když možná prozrazuje zbytečně moc:) Za mě určitě doporučuji všem čtenářům, kteří jsou milovníky psychothrillerů! Já jsem jedním z nich a musím uznat, že mě kniha naprosto uspokojila a myslím, že by si zasloužila rozhodně více pozornosti!

Doufám, že už autorka chystá další knihu, protože já jsem jejím čerstvým fanouškem :)

Maminko, tohle už musí skončit.

Jen doufám, že nebudu jako ty...

Mé hodnocení: 95 %

Za poskytnutí recenzního výtisku mockrát děkuji nakladatelství LEDA

Knihu můžete sehnat ZDE.


Autor: Ali Land  
Počet stran: 336 s.
Nakladatelství: Leda
Datum vydání: 2017
Anotace:
Její matka už ve svém domě spáchala několik vražd a nejenom to – v záchvatech pomatení mučí svoji dceru, aby se hrůz účastnila. Matka předtím taková nebyla a měla svoje děti ráda, a Annie matku ji přese všechno ještě pořád miluje, ale jediný způsob, jak může strašlivým událostem udělat konec, je udat ji na policii. Annie pak dostává v životě druhou šanci. Má novou identitu, jmenuje se teď Milly, a žije v nové, zámožné pěstounské rodině, díky které dokonce začne chodit do prestižní soukromé školy. Jenomže pokračující vyšetřování jí dalšími a dalšími výslechy připomíná tragickou minulost. Milly má být hlavním svědkem obžaloby v soudním procesu s její matkou, který se neúprosně blíží. Otřesená Milly se trápí pochybami – převažují u ní zděděné předpoklady, nebo ji víc ovlivňuje to, co dobrého i hrozného dosud zažila? Dokonce i v novém domově Milly potkávají nesnesitelné chvíle, když ji šikanují její vrstevnice. Napětí se už nedá unést, svědomí v ní bojuje se smrtelným vábením a ona se musí definitivně rozhodnout. Dokáže zapřít matčinu krev a uniknout běsům? Vzepře se našeptávání démonů a zaplatí za to, anebo se stane učednicí své matky?

Publikováno: 25. 09. 2017