Dívka ve vlaku

Hlavní hrdinka příběhu Rachel je celkem neschopná a nesympatická postava. Žije v depresi, kterou umocňuje nadužíváním alkoholu. Každý den cestuje vlakem a tak jejím očím neunikne dům, jenž obývá mladý pár. Postupem času si Rachel představuje, že ty dva zná. Představuje si, jaký příběh se uvnitř domu odehrává.

Jednoho dne je svědkem divné události a vzápětí na to se pohřešuje dívka z onoho domu. Rachel tuší, kdo za tím je. Vydá se na policii, ale tam si svým výstupem přivodí akorát tak výsměch. Nepamatuje si na důležité detaily a tak je pro policii docela nedůvěryhodným svědkem. Proto se rozhodne, že na vlastní pěst zjistí, co přesně se stalo.


Jako plus vidím dvě věci:

- mé oblíbené vyprávění z úhlu pohledu několika vypravěčů

- jelikož je hlavní hrdinka téměř nonstop nalitá, kniha nám umožní detailně nahlédnout do hlavy alkoholika a pozorovat, jak takový člověk uvažuje například o tom, jestli se napije nebo ne.


Neměla jsem problém se do knížky začíst a dočíst ji v krátkém časovém úseku. Škoda, že se vrah dal celkem snadno odhalit už tak od poloviny knihy. Musím uznat, že jsem od Dívky ve vlaku čekala víc. Často je považována za druhou Zmizelou a i já měla tento pocit. Jen ji vnímám jako její méně povedenou kopii. Kniha neurazí, ale ani nepřekvapí. Možná bych zrušila nálepky bestseller na knihy – člověk pak od nich čeká bůhví co :). Já osobně bych zařadila Dívku ve vlaku mezi průměrné detektivky.

Nicméně jsem zvědavá na filmové zpracování.

Mé hodnocení: 70 %

Autor: Paula Hawkins
Počet stran: 328 s.
Nakladatelství: Ikar
Datum vydání: 2015

Anotace: 

Román, který si podmanil všechny žebříčky bestsellerů na obou stranách Atlantiku, trhá rekordy v rychlosti prodeje a je kritikou označován za letošní Zmizelou. Potřebujete vědět víc? Rachel dojíždí ranním vlakem do Londýna. Den co den si prohlíží útulné předměstské domky, a když vlak na chvíli zastaví u návěstidla, naskýtá se jí pravidelně letmý pohled do soukromí mladého páru. Postupem času Rachel začíná mít pocit, že ty dva lidi zná. Představuje si, že je zná. Dá jim dokonce jména: Jason a Jess. Jednoho dne však zahlédne něco, co ji šokuje. Stačí pouhá minuta, než se dá vlak zase do pohybu, a náhle je všechno jinak… Krátce nato se Rachel dozví, že se „její“ Jess pohřešuje, a proto se rozhodne obrátit na policii. Není si jistá, zda tím nenadělá více škody než užitku, zatímco se stále více zaplétá do příběhu, který není její, ale jenž nakonec obrátí naruby život úplně všem…

Publikováno: 16. 08. 2016