Muž za zdí

"W si v domě vystaví labyrint tajných chodeb, z kterého špehuje nájemníky".

Tahle část jedné jediné věty na mě zapůsobila natolik, že zbytek anotace bych ani nepotřebovala číst, abych věděla, že tuhle knížku rozhodně chci číst.

O čem kniha je?

V knize sledujeme život tajemného muže, jenž si v domě, kde žije, vytvořil tajné chodby a má tak snadný přístup do všech bytů. Pozoruje nájemníky, chodí si k nim do bytu pro jídlo, spí pod jejich postelemi.. Tento muž, náš hlavní hrdina, je dokonalým prototypem asociála. Nechodí mezi lidi, celý život žije ve starém činžáku uzavřen před celým světem a ve svém životě nemá vůbec nikoho. Tedy jen do chvíle než poprvé osloví jednu malou holčičku..

Jak se mi líbila?

Prvně chci říct, že knižní obálka je dost děsivá a podle mě splnila svůj účel - ještě než se ponoříte do příběhu, ucítíte podivné mrazení - stačí se na ní jen zadívat. 

Co se samotného příběhu týče - za mě bohužel zklamání. Od knihy jsem neměla vlastně žádná velká očekávání - spoléhala jsem pouze na to, že mě tento thriller připraví pár děsivých chvil. Nu, nepřipravil. Ačkoli pár scén bylo celkem zvrácených, strach a jemu podobné emoce ve mně nevyvolaly. Opravdu velká škoda, protože námět je to nápaditý. Nebudu tvrdit, že já bych to napsala líp, to rozhodně ne. Nicméně některé scény byly zbytečně zdlouhavé a ty, u kterých jsem potřebovala vědět víc, byly naopak zmíněny jen povrchově. Zářným příkladem toho je závěr knihy, který byl (alespoň pro mě) zbytečně uspěchaný a otevřený. Klidně bych ocenila ještě tak 100 stran navíc a byla bych snad spokojenější. A hlavní postavy příběhu? Jejich vztah pro mě nebyl absolutně uvěřitelný a působil až zvrhlým dojmem.

Abych ale pouze nekritizovala, tak mi vyhovoval styl vyprávění - text byl čtivý, čitelný a neztrácela jsem se v ději :)

Muž za zdí je doopravdy hodně jiný psychologický thriller. Třeba někomu z Vás sedne víc. Takže zkuste sami a uvidíte.

Ve spolupráci s Kosmas.cz

Mé hodnocení: 50 %


Autor: Emma Angström 
Počet stran: 276 s.
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 2019
Anotace:
Román Muž ve zdi má tři hlavní hrdiny: starý činžák ve Stockholmu, starého pána, který z něj nikdy nevychází, a devítiletou holčičku, která se zrovna přistěhovala.
Každý z nich skrývá mnohá tajemství. Starý pán (W) i děvčátko Alva obtížně komunikují s ostatními lidmi, a tak to zkoušejí po svém: W si v domě vystaví labyrint tajných chodeb, z kterého špehuje nájemníky, Alva se snaží spiritistickými seancemi spojit s mrtvou babičkou, u které by snad našla pochopení. Ale svět nemá tajemství rád, a tak je nepravděpodobné přátelství Alvy a W odsouzeno k tragickému konci.

Publikováno: 01. 03. 2019