Prach jsi a v prach se obrátíš

Miluju severské detektivky a miluju příběhy o sériových vrazích. Kniha Prach jsi a v prach se obrátíš, měla tudíž velký předpoklad, že mě bude bavit. A taky že bavila!

Hlavní postavou příběhu je Edvard Matre – ten se díky novému případu navrací zpět na místo činu. Na místo, kde před mnoha lety žil a které opustil. Jeho rodiče jsou mrtví, má pouze jednoho bratra, se kterým není příliš v kontaktu. Nyní se ukazuje, že celá jeho minulost je vlastně lež. Tělo, které kolegové našli v masovém hrobě, patří s velkou pravděpodobností jeho matce. Jenže, jeho matka svůj hrob už má. Jak je to možné?  

V knize se odehrává více případů:

- vražda starého muže, 

- otevření masového hrobu,

- brutální vražda mladé ženy,

- pokus o vraždu mladé ženy.

V případě vražd skutečnosti nasvědčují tomu, že je má na svědomí jedna osoba a tím pádem, že jim ve městě řádí sériový vrah! Jenže po vrahovi jako by se slehla zem. Celý tým se v čele s Edvardem nemá čeho chytit. Tlak od nadřízených, najít pachatele dříve než se dopustí další vraždy, je neúnosný, stejně tak jako tlak médií. Když už se zdá, že mají vytipovaného jasného pachatele, tak se jejich teorie sesype jako domeček z karet a jsou zase na začátku vyšetřování. Navíc se Edvard dozvídá, že jedno z těl, které bylo nalezeno v masovém hrobě v Gaustadu, patří jeho vlastní matce. A to mu lehce komplikuje vyšetřování..

Autor šel skvěle do hloubky postav a co mě velmi překvapilo bylo vyústění případu - šokující a originální motiv vraha. I přes to, že příběh obsahoval více linií, měl ho autor krásně promyšlený. Všechny případy, ač se na první pohled nezdály, jsou dokonale propojeny. Co vám zaručuji je fakt, že se nebudete ani chvíli nudit, jelikož tato kniha je plná spoustou akce a vyhrocených situací. Co se týče postav z vyšetřovacího týmu, tak mi nebyli moc sympatičtí. Mám ráda, když je v příběhu cítit soudržnost a že všichni drží pospolu, krejou si záda a bezmezně si věří. To jsem zde trochu postrádala. 

Suma sumárum - velmi napínavý příběh, dokonale navozená atmosféra, kdy vás to nutí číst stále dál a dál. Abych vás nalákala na knihu, tak byla inspirována skutečnou událostí :) Já byla velmi spokojená a rozhodně se chystám na autorovu prvotinu Kruh smrti.

Mé hodnocení: 85 %


Autor:  Chris Tvedt
Počet stran: 354 s.
Nakladatelství: Jota
Datum vydání: 2014
Anotace:
Na samotě u lesa v oblasti Ostlandet je doslova popraven starý muž. Vyšetřovatel Edvard Matre nenachází po vrahovi žádné stopy. V Oslu místní úřady ustoupily tlaku veřejnosti a nechaly otevřít masový hrob s pacienty z gaustadské nemocnice. V Bergenu je nalezena mrtvá mladá žena a jiná leží v kómatu v nemocnici.

Publikováno: 04. 09. 2017