Lovci ohně

Je to tady - Mons Kallentoft a jeho vyšetřovatelka Malin Forsová se objevují na scéně již podeváté. Fanoušci této světoznámé série se nemusí bát - opět dostanete to, na co jste zvyklí. Ovšem můžeme si klást otázku - je to dobře? Pojďme se na Lovce ohně podívat blíže..

O čem je tento díl? 

Malin a její tým má na starosti vyšetřování vraždy devítiletého chlapce, jehož bezvládné tělo bylo nalezeno v kontejneru.. Pár dní na to je v lese objeveno ohořelé tělo mladé ženy.. Vyšetřovatelé jsou zmateni. Musí identifikovat obě těla, pátrat po tom, kdo má obě vraždy na svědomí a především - musí se snažit nalézt motiv a spojitost těchto úmrtí, jinak nemají šanci posunout se dál..

A jak se mi líbil?

Kallentoft opět otevírá téma velmi aktuální a realistické, které se může odehrávat kdekoliv na světě. Chování některých postav je až děsivé - je to jejich arogance, sebestřednost a neúcta k životu druhých, ze které vás bude mrazit po těle.. Čeho si pravidelný Kallentoftův čtenář všimne, tak je to rapidní redukce vsuvek mrtvých – ač někomu mohou připadat úsměvné či dokonce rušivé, já osobně jsem se přistihla, že jsem je za každou kapitolou vyloženě hledala a čekala, kdy se k situaci konečně vyjádří oni mrtví. Ať už toto rozhodnutí vzniklo na základě zpětné vazby od fanoušků či na vlastním uvážení autora, tak doufám, že Kallentoft tento krok do budoucna přehodnotí a ony vnitřní monology mrtvých začne opět více začleňovat.

Autor užívá svůj typický styl vyprávění - poetično a až filozofické myšlenky, nad kterými se budete pozastavovat. Opět je znát, že má vytříbený styl psaní, hraje si se slovy, ale také s emocemi čtenáře. Když už budete mít pocit, že se děj uklidnil, dojde k dalším zvratům a z podrobných popisů některých vražd vám nebude dobře..

Co se týče osoby vraha – chvíli jsem měla pocit, že ho vlastně chápu, nevím jak bych se v jeho situaci zachovala já a raději se po tom ani nechci pídit.

plusy:

- Po jazykové stránce skvělé dílo.

- Aktuální téma, věnující se modernímu otrokářství a migraci.

- Zajímavé postavy a především skvělý posun Malin – měné scén týkajících se její závislosti na alkoholu a těch o jejím soukromí bylo tak akorát.

minusy:

- Je zde cítit určitá monotónnost a opakující se vzorec. Nechme se překvapit, jak to bude fungovat u dalších dílů.

- Jak už jsem výše zmínila, postrádala jsem vsuvky mrtvých.

.

Já nevim, ale existuje kniha, která se Kallentoftovi nepovedla? :)

Sice tento díl neřadím k těm úplně nejlepším, ale i tak ho doporučuji. Nebudete zklamaní!


Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji Nakladatelství HOST! ♥

Mé hodnocení: 80 %


Autor: Mons Kallentoft
Počet stran: 320 s.
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 2018
Anotace:
Devátý případ inspektorky Malin Forsové.
Časného zářijového rána, dosud zahaleného tmou, zavede zlá předtucha Malin Forsovou do Rydského lesa. Z průmyslové oblasti na okraji Linköpingu se až sem šíří kouřová mračna z obrovského požáru. Jenomže pach spáleniny nepřichází pouze z hořící továrny. Před Malin leží na zemi ohořelé tělo jakési ženy.
Den předtím byl v kontejneru nalezen mrtvý devítiletý chlapec. Zavražděný. Pocházel z rozvrácené rodiny, žil s osamělou matkou alkoholičkou a často v noci odcházel z domova. Ale kdo ho mohl chtít zabít?
I když to tak na první pohled nevypadá, Malin tuší, že obě vraždy spolu souvisejí.
Společně s kolegy se těžce dopátrávají stop, které je posléze dovedou až do zemí, z nichž se rekrutují současní otroci, lidé bez práva na život.

Publikováno: 18. 09. 2018