Hana

Hana mě dlouhých pár měsíců pronásledovala na všech možných sociálních sítí. U fotek na instagramu byly samé vychvalující popisky, na facebooku vyskakovaly nadšené nadpisy u recenzí, že tuhle knihu si prostě musíte přečíst. Nic z toho mě ale nepřimělo si o knize zjistit víc či jít a knihu si koupit. Ovšem až do okamžiku, kdy jsem viděla video o nejlepších knihách roku od Rodaw z Knihánkova a Káji z Penny and books. To mě tak nalákalo, že jsem cíleně vyrazila do knihkupectví a knihu si koupila. 

"Ačkoli - co člověk potřebuje? Trochu jídla a v zimě teplé oblečení. A důvod žít." 

Dá se říci, že příběh má 3 hlavní postavy - Miru, její maminku Rosu a tetu Hanu.

Mira je mladá dívenka, která bydlí se svou maminkou, tatínkem a dvěma sourozenci. Žijí relativně poklidným životem. Ovšem jen do onoho tragického dne, kdy se jí život obrátí naruby.. 

Kniha je rozdělena na 3 hlavní části:

  • V té první se dozvídáme příběh z pohledu Miry. Popisuje události od roku 1954 až do 1963, kdy zjišťujeme, co se stalo s její rodinou a jaké těžkosti ji tímto nelehkým obdobím provázely.
  • Druhá část je zaměřena na roky 1933 až 1945. Vypráví o životě Rosy a její sestry Hany. O tom, jaké měly dětství, kde vyrůstaly, jaké měly mezi sebou vztahy. O příchodu Němců a o těžkostech života, pokud jste byl Žid. 
  • Třetí část je zaměřena na období od roku 1942 do 1963 a vypráví příběh Hany. Ne náhodou je kniha pojmenována právě po této postavě..

Hana není pouze kniha o holocaustu a poválečné době. Vypráví o osudu tří žen. O tom, kolik utrpení člověk dokáže unést. O pocitu viny. Pocitu, se kterým je sakra těžké žít. O rozhodnutí, zda upřednostnit vidinu svého vlastního štěstí na úkor rodiny. O dobrých i špatných rozhodnutí. O tom, že nesmíme soudit ostatní na pohled, když nevíme vůbec nic.. A vy, čtenáři, budete jen nevěřícně otáčet list za listem a všechno prožívat společně s Mirou, Hanou a Rosou. A budete s jistotou vědět, že se kdysi podobný příběh mohl stát. Autorka se totiž při tvorbě knihy opírala o skutečné události.

Po dočtení knihy mi bylo tak psychicky zle, že na ni jen tak nezapomenu. A je pro mě opravdu hodně těžké odpoutat se od ní a soustředit se na nové příběhy. Autorka dokázala vytvořit velmi silný a srdcervoucí příběh, u kterého jsem polovinu probrečela. Hana je za mě nejlepší knihou, jakou jsem za tento rok doposud přečetla. Klaním se a děkuji autorce, že se příběh Hany, Miry a Rosy rozhodla vyprávět a že jsem jejich obyčejné příběhy v neobyčejné době mohla prožít společně s nimi.

Co k tomu všemu dodat nakonec? Přečtěte si to!

„Někdy si duši představuju jako homoli, bílou homoli, z jaké se odsekává cukr. S každou strašnou věcí, která se v životě přihodí, se kousek homole odloupne. A tak se zmenšuje a zmenšuje, až z ní jednoho dne nezbude vůbec nic.“

Mé hodnocení: 101 %


Autor: Alena Mornštajnová 
Počet stran: 310 s.
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 2017
Anotace:
Třetí román úspěšné české autorky. Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu? Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, který vychází ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí…

Srovname.cz vám poradí, kde nakoupíte knihu Hana nejlevněji.

Publikováno: 11. 09. 2017