Soběstačný

Uf, právě jsem dočetla Soběstačného a pocity musí ven!

O čem kniha je?

Hlavní hrdina, jedenáctiletý Štěpán, je z rozvedené rodiny. Jeho taťka má novou přítelkyni, proto na syna nemá moc času a tak trochu ho odsouvá na druhou kolej. Štěpán tedy žije jen se svou maminkou a to velmi skromným životem. A jediné, co si Štěpán přeje, je být soběstačný. 

Jak se mi kniha líbila? 

Soběstačný pro mě byl neskutečně silným čtenářským zážitkem.

Páni, já vážně nemám slov a pořád nechápu, jak to autorka dokázala. Jak dokázala ze zdánlivě obyčejného příběhu vytřískat tolik. Tolik emocí! Po dočtení jsem jen zaklapla knihu a asi dvě minuty zírala do prázdna a celé to vstřebávala a pomalu rozdýchávala. Štěpána, jeho maminku, jeho dědu. To, jak silný vztah k těm dvěma měl.

Zuzana Dostálová je velmi talentovaná a její práce se slovy je neuvěřitelná! Příběh se četl neuvěřitelně lehce a pohltil mě natolik, že jsem absolutně nevnímala nic kolem sebe. Tohle bylo tak krásný, dojemný, smutný a především taaaak autentický! Já věřila úplně všemu. 

Tohle je jednoznačně nejlepší kniha, jakou jsem letos četla a troufám si říct, že už ji nic jiného nepřekoná. A to je teprve únor!

Mé hodnocení: 100 %


Autor: Zuzana Dostálová
Počet stran: 272 s.
Nakladatelství: Paseka
Datum vydání: 2020
Anotace:
Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil – odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá to, že jí není dobře. Štěpán si proto přeje hlavně jednu věc – co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. Zuzana Dostálová napsala román o dospívání a dospělosti, o samotě a samostatnosti. Hrdinův život sleduje v rozmezí několika let a vyprávění nenechává jen na něm.

Publikováno: 11. 02. 2021