Tiché roky

Po svém bestselleru Hana se Alena Mornštajnová se svou novou knihou ocitla ve složité pozici. Všichni čtenáři jsou plni očekávání, zda bude nová kniha taky tak skvělá jako Hana, u které autorka nasadila laťku velmi vysoko!

No a jaké hodnocení si tedy Tiché roky vysloužily ode mě?

O čem kniha je?

Tiché roky se skládají ze dvou dějových linií. V jedné z nich sledujeme příběh mladé Bohdany, tiché a uzavřené dívky, která žije se svou nevlastní matkou a otcem. Její život by byl prachobyčejný, celkem poklidný a bez zbytečných zvratů, kdyby ji však její babička na smrtelné posteli neoslovila "Blanko". Od té chvíle Bohdanu nepřestává pronásledovat otázka: "Kdo je, sakra, Blanka?".

Druhou linií nás provází Svatopluk, který celý svůj život zasvětil komunismu. Jeho životní jistoty a také to, kým doposud byl, se rozpadá jako domeček z karet ve chvíli, kdy do jeho života vstoupí tragédie, která změní úplně všechno..

Jak se mi kniha líbila?

Životní příběh našich hrdinů sledujeme skrze střídavé vyprávění otce a dcery

Otec a dcera jsou v případě této knihy dvě nesourodé postavy, skrze jejichž vyprávění sledujeme ty samé události. Oběma hlavním postavám byl věnován dostatek prostoru, díky čemuž čtenář oba protagonisty lépe pochopí, vcítí se do nich a celý příběh si odžije spolu s nimi. Alena Mornštajnová opět dokázala, že citlivý jazyk, propracovaná psychologie postav a lidskost jsou její silnou stránkou a velkou předností. Díky tomu její knihy všichni milujeme - všechny ty životní osudy knižních hrdinů, které vytvořila, jí prostě věříme  

Tiché roky jsou příběhem o rodinném tajemství, o mlčení, které mnohdy zraňuje více než dobře míněná slova. Demonstruje, jak důležitá je v rodině komunikace a když chybí, nastává pohroma, protože do hlavy si navzájem nevidíme.. Kniha je plná ztrát a životních rozhodnutí, která změní vše. Nacházíme zde podobně jako u Hany motiv viny, ačkoli v trochu jiné podobě - pocítíte její přítomnost, ale uvědomuje si následky svých činů i naše knižní postava? Kdo ví..

Děj není nijak dramatický, plyne pozvolna, ale o to víc se do příběhu zvládnete ponořit a užít si ho. A já si Tiché roky užila velmi - hltala jsem slovo od slova! Věřím, že pokud jste fanoušek Aleny Mornštajnové, bude se vám tato její nová kniha moc líbit. Musíte však na chvilku zapomenout na Hanu a nesrovnávat, protože přece jsme nikdo nechtěl, aby paní Mornštajnová napsala druhou Hanu :) 

Za mě velké DOPORUČUJI!

Ve spolupráci s Nakladatelstvím HOST.

Mé hodnocení: 95 %


Autor: Alena Mornštajnová
Počet stran: 296 s.
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 2019
Anotace:
Bohdana je uzavřená dívka, která žije pouze s mrzutým otcem, a dobrosrdečnou, ale poddajnou Bělou. Trápí ji napětí v domě, a také tajemství, které ji nepřestává vrtat hlavou: Proč ji těžce nemocná babička při poslední návštěvě v nemocnici oslovila „Blanko“?
Vedle toho se odvíjí příběh Svatopluka Žáka, oddaného komunisty, který celý svůj život zasvětil budování socialismu, lásce ke své ženě a dceři, jejíž budoucnost měla být stejně zářivá jako hvězda na rudém praporu. Jenže jak se říká: Chcete-li Boha rozesmát, řekněte mu o svých plánech. A tak se v jednom okamžiku oba příběhy slijí do jednoho a ukáže se, že nic není takové, jak se doposud zdálo, a už vůbec ne takové, jaké by to být mělo.
Nový román Aleny Mornštajnové je odlišný od předchozích. Nejedná se o velké historické téma, nýbrž o intimní rodinné drama, kde hlavní roli nehrají velké dějiny, ale náhody a lidské charaktery. Stejně jako u románu Hana však jde o silný, strhujícím způsobem vyprávěný příběh, který si čtenáře podmaní od první do poslední stránky.

Publikováno: 22. 05. 2019