Osm

Jak já se na knihu Osm těšila! Zaznamenávala jsem samé pozitivní ohlasy, četla vychvalující recenze a jelikož Osm četl už snad úplně každý, tak jsem nechtěla být pozadu:) Navíc autorky předešlá kniha Bábovky se mi moc líbila, takže jsem věřila, že i Osm bude super. O to víc jsem pak byla zklamaná, že mi nedala to, co jsem očekávala. 

Nápad nebyl vůbec špatný – postřelená žena leží v nemocnici a my se postupně, stránku po stránce dobíráme k odhalení toho, jak to celé vlastně bylo. To vše ve stylu mého milovaného Pulp Fiction - vyprávění na přeskáčku, které mám velmi ráda. Kniha začíná „skoro koncem“ – kdy v nemocnici leží v kómatu postřelená mladá Míša. Míša, poloviční Romka, která to neměla v životě snadné. Policie vyslýchá všechny její blízké – přítele Honzu, kamarádku Alici a také manžele Milerovy, u kterých pracovala jako chůva. To vše pokračuje „začátkem“, „prostředkem“ a na konci je opět „začátek“ – což mi vnuklo myšlenku, zda se nechystá pokračování.

Co nemůžu knize rozhodně odepřít je fakt, že stejně jako Bábovky, tak i Osm, je velmi dobře napsaná a čtivá kniha - měla jsem ji přečtenou za jeden den. Stejně jako u Bábovek se kniha zaměřuje na ústřední téma – VZTAHY. V knize je vícero důležitých postav a všem se dostává dostatečného prostoru k proniknutí do jejich nitra – to považuji za velké plus. Kniha Osm se nenápadně zaměřuje na důležitá témata - rasismus, nerovné postavení ženy ve společnosti a co mi přišlo velmi aktuální - sociální sítě a jejich vliv na životy některých jedinců ve společnosti.

ALE..měla jsem velký problém s charaktery postav. Strašně, ale strašně mě rozčilovaly. Vím, není účelem knihy, abychom si všechny postavy zamilovali, ale mě nenapadá jediná postava, která by mi něčím nevadila. Všichni mi přišli totálně pošahaní a některé situace na mě nepůsobily příliš reálně.. 

Podtrženo sečteno - možná kdybych neměla načteno už tolik detektivek, byla bych více spokojena. Ale tohle pro mě prostě není detektivka. I přes to, že knížka nesplnila mé "detektivní" očekávání, doporučuji ji určitě všem nenáročným čtenářům, kteří hledají oddechovou knihu:)

Mé hodnocení: 75 %


Autor:  Radka Třeštíková 
Počet stran: 384 s.
Nakladatelství: Motto
Datum vydání: 2017
Anotace:
Příběh o několika láskách s jednou detektivní zápletkou. Začíná nečekaně skoro koncem a končí začátkem. Hlavní hrdinka Míša je následkem střelného poranění v bezvědomí. Kdo jí chtěl ublížit a proč, když ji všichni měli rádi? A co se stane, až se Míša probudí a ze svého života si bude pamatovat jenom něco?

Publikováno: 29. 08. 2017