Dívky z trajektu

Hlavní postavou je sympatická novinářka Nora. Nora ráda sbírá staré kufry. Avšak ten poslední, který si pořídila, se od její dosavadní sbírky liší. Ukrývá totiž hromadu polaroidových snímků a Nořinu pozornost zaujme především jeden, na kterém jsou dvě děvčata. Dlouho si láme hlavu, odkud ty dívky zná… A pak jí to dojde. Jsou to dívky, které se před lety ztratily z trajektu, a nikdo už je nikdy nespatřil. Situace se stává o to divnější, když Nora zjistí, že na jmenovce kufru je jméno známého sériového vraha. Že by to mohl být solidní sólokapr, na který tak dlouho čeká? O atraktivní náměty na články je nouze a tímto zajímavým případem by alespoň dočasně ukonejšila svého šéfa. Nora se tedy rozhodne přijít na to, jak to tenkrát bylo. Netuší však, že tím se dostává do hledáčku velmi nebezpečného člověka..

Celý námět příběhu je velmi originální a co teprve jeho vyústění. Nejvíce mě na knize překvapil právě závěr - žádné klišé (což se ovšem nedá říct o Nory milostném vztahu), ale solidní nervák! Doufám jen, že bude pokračování, protože po dočtení ve mně zůstalo několik nezodpovězených otázek. Musím také uznat, že jsem se občas nad některými věcmi pozastavovala – například chování Nory v situacích, kdy byla v nebezpečí, bylo pokaždé jiné - nejprve je vyděšená tak, že obvolává kdekoho a podruhé místo toho, aby brala nohy na ramena, jde vstříc zcela evidentnímu riziku. To však nemění nic na tom, že Dívky z trajektu je čtivá kniha, která mě moc bavila a jen stěží jsem ji odkládala :)

„Může člověk jíst zmrzlinu a zároveň plánovat vraždu dítěte? uvažovala Nora. Nejvíc ji neděsila krutost samotná, ale fakt, jak se krutost nepozorovatelně plíží do normálnosti, do každodenního života a tím nás učí, že si nikdy nemůžeme být ničím jistí. Že i příjemná tvář může skrývat neskutečné zlo.“ 

Knížka byla osvěžující změnou od ostatních detektivek především díky tomu, že se do pátrání nepouští kriminalista, ale reportér. Doporučuji všem milovníkům detektivek a napětí, kterého je v knize tak akorát :)


Za poskytnutí recenzního výtisku mockrát děkuji Knihy Dobrovský! :)


Mé hodnocení: 85 %

Autor: Lone Theils
Počet stran: 320 s.
Nakladatelství: Ikar 
Datum vydání: 2017

Anotace: 

Novinářka Nora Sandová má zálibu ve sbírání starých kufrů a když jeden obzvláště podařený exemplář objeví v malé anglické vesničce, ani ve snu by ji nenapadalo, že krom nového úlovku dost možná natrefila i na pořádného sólokapra. Na těch starých polaroidových fotografií, které z něj vypadnou, se jí totiž od první chvíle něco nezdá… A pak si konečně vzpomene: ta dvě děvčata na fotkách jsou přece ty holky z dětského domova, co se před několika lety beze stopy ztratily na trajektu z Kodaně do Anglie! Když navíc na kufru objeví jmenovku, jež avizuje, že toto zavadlo dříve patřilo známému sériovému vrahovi Billu Hixovi, pustí se do pátrání v dávném případu, který nebyl nikdy vyřešen. Vynikající temná prvotina, která hned po vydání atakovala první příčky dánského žebříčku bestsellerů. 

Publikováno: 01. 08. 2017