Malý pražský erotikon

Malý pražský erotikon nám představuje propletené osudy dvou rodin. Znáte dokumentární sérii Heleny Třeštíkové Manželské etudy? Tak tato knížka je přesně něco takového. Je to jakási kronika dvou rodin napříč generacemi. Po celých 440 stránek čtenář přihlíží tomu, jak se tyto dvě rodiny rok od roku vyvíjí, jaké nástrahy jim politická situace v zemi přichystá, s čím vším se budou vyrovnávat, jaká tajemství budou skrývat před svými nejbližšími a jak jim láska zasáhne do života.

Klíčové postavy:

Zbyněk a Táňa    

            x     

Honza a Marta

Zbyněk s Táňou vedou na pohled dokonalý život. On je uznávaným chirurgem, ona je velice pohlednou hlasatelkou. Zbyněk má Táňu rád, avšak v jedné věci tak úplně spokojený není. A s odbouráním frustrace mu pomáhá hned několik žen. I Táňa má Zdeňka ráda, avšak miluje někoho úplně jiného...

Honza je úspěšný fotbalista a Marta se stará o domácnost vyloženě na jedničku. Navzdory tomu, že se jejich manželství obejde bez zbytečné "Itálie", tak se Marta přece jenom chvílemi dost nudí a to nedělá dobrotu. Dělá pak totiž věci, které by neměla...

Obě rodiny se rozšíří o pár nových členů a my se následně seznamujeme se životy Adély, Tomáše, Cyrila a Petry. Čas plyne, děti dospívají a je jen otázkou času, kdy tajemství, která byla léta držena pod pokličkou, budou prozrazena. 

Malý pražský erotikon = příjemná a jako vždy čtivá knížka. Patrik Hartl mě opět utvrdil v přesvědčení, že je bravurním spisovatelem, jehož představivost nezná meze. Nenuceně popisuje velmi reálné situace, které se mohou stát komukoli z nás. Právě reálnost je velkým plusem všech jeho knih :) S Malým pražským erotikonem jsem strávila několik příjemných večerů. Kdybych měla více volného času, určitě bych s ním ty večery strávila maximálně dva. 

Malý pražský erotikon je třetí kniha, kterou jsem od Patrika Hartla četla a musím uznat, že se mi zatím líbila nejvíc.

Doufám, že již pracuje na čtvrté! :)

Mé hodnocení: 95 %

Autor: Patrik Hartl
Počet stran: 440 s.
Nakladatelství: Bourdon
Datum vydání: 2014

Anotace:

Malý pražský erotikon je druhým románem režiséra a autora úspěšných divadelních komedií Patrika Hartla, jehož literární prvotina PRVOK, ŠAMPÓN, TEČKA a KAREL se těší velkému zájmu čtenářů. Tento nový román je díky autorovu nekonformnímu nadhledu a smyslu pro humor určený i těm, kteří bývají ke knížkám o lásce zpravidla nedůvěřiví. Na Babě stojí nad strání s výhledem na Prahu dvě sousedící řadovky, ve kterých bydlí rodiny, jejichž členové prožívají pod povrchem zdánlivě všedních dní nečekaně osudové milostné příběhy. Honza cítí pokušení, ale protože si nechce komplikovat život, snaží se mu odolat. Marta, přestože je vdaná, občas neodolá, a Zbyněk se ani odolávat nepokouší. Táňa miluje tajně, Petra má zábrany, Tomáš je až příliš velký romantik, Cyril trochu zvrhlík a Adéla se miluje častěji než všichni předchozí dohromady, aby se necítila sama. Malý pražský erotikon je zábavným obrazem jejich intimního života, který líčí jejich touhy, okamžiky radosti i katastrofy od předškolního věku až po věk důchodový.

Publikováno: 10. 04. 2017