Medvěd a slavík

První díl fantasy trilogie z ruského prostředí.

Na tuhle knížku jsem si dělala zálusk už pěkně dlouho a díky spolupráci s Knihy Dobrovský se mi konečně dostala do ruky :)

O čem kniha je?

Naše hlavní hrdinka příběhu Vasja není úplně tak obyčejná dívenka. Vidí duchy, kteří střeží nejen její domov, ale i okolní nepřátelské síly, které se skrývají v okolních lesích. Podaří se Vasje ochránit vesnici, ve které žije?

#zima

#sever Ruska

#folklór

#nadpřirozeno

#čarodějnice

Jak se mi líbila?

Medvěd a slavík je neotřelá ruská pohádka, ve které se však autorka nebojí přitlačit na pilu a připraví si tak pro své čtenáře pár dramatických chvil. Musím uznat, že jsem s touhle knížkou zažívala krušné začátky. Trvalo mi docela dlouho, než jsem se začetla a celkově měl tento díl pomalejší tempo. To však vůbec příběhu neubíralo na atmosféře, ba naopak vše bylo krásně barvitě vylíčeno a popsáno, že stačilo zavřít oči a vy si vše uměli dokonale představit :) Největší předností příběhu, vedle oné atmosféry, je rozhodně postava hlavní hrdinky, která oplývá přesně takovými vlastnostmi, kterými si získá celé vaše srdce.

Myslím, že na tuhle knihu musíte být správně naladěni, abyste si ji dokázali pořádně vychutnat. Je hodně pocitová, atmosférická, pohádková, ale ukazuje i drsnou stránku zimy a ruských lesů. A především - černé magie. Zbývající dva díly si chci určitě přečíst, ale záměrně s nimi počkám až nás zase navštíví mrazivé a zasněžené dny :)

Mé hodnocení: 80 %


Autor: Katherine Arden 
Počet stran: 344 s.
Nakladatelství: King Cool
Datum vydání: 2018
Anotace:
Ve vesnici na okraji divočiny severního Ruska po většinu měsíců v roce panuje zimní, zasněžené počasí a neustále vane chladný, až mrazivý vítr. Stará chůva zde vypráví shromážděným dětem legendy a pohádky o čarodějnictví, folklóru a Zimním králi. Zdejší církevní autority sice opovrhují kouzly protkanými příběhy ze starých dob ale z myslí lidí je nikdy nevymažou.
Ale pro mladou a divokou Vasju tato vyprávění nejsou vymyšlená. Vidí totiž duchy, kteří střeží její domov, stejně jako rostoucí síly černé magie, které se skrývají v okolních lesích.
Atmosférický a okouzlující román, v němž není nouze o dobrodružství, připomene mnohým čtenářům ta nejlepší díla Neila Gaimana.

Publikováno: 28. 02. 2021