Loutkář z Krakova

Loutkář z Krakova - když se fantasy svět spojí s událostmi z druhé světové války, vznikne z toho něco pozoruhodného :)

O čem kniha je?

Cyril B. žije v nacisty okupovaném Krakově, živí se vyráběním hraček a po většinu dní se cítí velmi osamělý. Jednoho dne se v jeho obchodě stane něco mimořádného - jedna z panenek na něj promluví! Ukazuje se, že je to panenka Karolína, která pochází ze Země panenek, kde se vlády ujaly zlé krysy a kterou Cyril přivolal, aniž by o tom věděl...

Jak se mi kniha líbila?

Jak už jste z anotace mohli poznat - v knize se prolínají dva světy.

Ten náš v jednom z nejhrůznějších období dějin - holokaustu.

x

Ten Karolíny - v Zemi panenek, který ovládly zlé krysy a které si podmanili jejich říši. 

Geniální nápad, geniální! Dva natolik rozdílné světy a přesto si jsou v mnohém podobné! V knize se střídá vyprávění toho, co se odehrálo v Zemi panenek s tím, co se odehrává v Krakově. I když by čtenář mohl tušit, že propojení fantasy světa a toho našeho, reálného by mohlo alespoň v tomto příběhu zmírnit hrůzy války, není tomu tak. Nečekejte, že se vám dostane příběhu, kde se nacisté chovají slušně k Židům a kde všechno dopadne tak, jak byste si zajisté přáli.

Loutkář z Krakova je emotivní příběh o přátelství, o odvaze postavit se za to, co je správné. Je plný čistých a upřímných citů, nadpřirozených schopností na druhou stranu se v něm setkáte s hrůzami války, nespravedlností a také nevyhnutelně se smrtí.. Kniha a celý nápad se mi moc líbil, i když vyprávění o dění ze Země panenek na mě místy působilo zdlouhavě a občas dokonce docela zbytečně. 

Doporučím ji milovníkům válečné literatury, kteří touží po zase trochu jiném zpracování dějin.

Ve spolupráci s KOSMAS.

Mé hodnocení: 80 %


Autor: R. M. Romero
Počet stran: 287 s.
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 2019
Anotace:
Příběh pro čtenáře knih Chlapec v pruhovaném pyžamu, Zlodějka knih či Spočítej hvězdy v sobě spojuje fantasy a lidové motivy s událostmi druhé světové války a působivě vykresluje sílu lásky a nezdolné odhodlání přežít i v té nejtemnější době. V knize se originálně protnou dva světy: kouzelná říše panenek a reálný, nacisty okupovaný Krakov. Když do země panenek vtrhnou obrovské, kruté krysy, panenku Karolínu odnese tajemný vítr do jednoho krakovského hračkářství. Osaměle žijícího, uzavřeného Cyrila s pohnutou minulostí překvapí, že Karolína mluví, a ti dva se brzy spřátelí, dokonce se seznámí s Josefem, židovským houslistou, a jeho dcerou Renou. Jejich společné štěstí ale nemá dlouhého trvání. Polsko se stane kořistí Německa a Josef s Renou musejí odejít do ghetta. Karolína a Cyril neváhají využít svých neobyčejných schopností a riskovat životy, jen aby přátele zachránili.

Publikováno: 18. 12. 2019