Kůže plná stínů

"Nesuď knihu podle obalu"

V tomto případě mi ale jistě dáte za pravdu, že právě obálka je to, co Vás přiměje vzít knihu vůbec do ruky, prolistovat si v ní a pokochat se brilatní kresbou, jejími barvami a detaily.. Vizuálně - na jedničku! Jak si ale kniha vede po obsahové stránce?

O čem kniha je?

Příběh je zasazen do historického období. Je protknut atmosférou pustých lesů a ústředním tématem se stává jeden šlechtický rod, který je opředen tajemstvím a jedna malá holčička, jež musí čelit svému prokletí..

Makepeace, mladičkou hlavní hrdinku příběhu, dramatické okolnosti donutí změnit místo pobytu a odjet k nové rodině - k předkům svého zámožného otce. To by nebylo až tak znepokující, nicméně musíte o Makepeace něco vědět. A to, že je dívenka nebývalých schopností - stává se, dobrovolně i nedobrovolně, hostitelkou pro duše zemřelých a tak jim ve svém nitru poskytuje posmrtné útočiště.. A jedna taková duše v ní teď přebývá. A je její jedinou naději na ochranu a myslím, že nebudu přehánět, když řeknu, že i na přežití. Protože tam, kde se Makepeace ocitá, není v bezpečí. Lidé, kteří by jejích schopností chtěli využít, není málo.. A tak se jí její nový společník velice hodí.. Když Makepeace zjistí pravý důvod své přítomnosti na místě, kde je držena proti své vůli, rozhodne se stůj co stůj utéct..

Jak se mi kniha líbila?

Nejvíce mě zaujala osobnost Makepeace. Mladá, milá, odhodlaná a nebojácná. Autorka se v jejím případě vyvarovala jakémukoli klišé a vytvořila velmi opravdovou a uvěřitelnou postavu, i přes to, že má nadpřirozené schopnosti. Makepeace není na první pohled "ta výjimečně krásná", "ta výjimečně chytrá", "ta výjimečně nadaná" a především "ta neomylná". Naše hrdinka se zvláštním jménem i osudem je chybující, lidská a věřím, že si ji, stejně jako já, bez problému oblíbíte.

Plusy:

- Vzhledem k žánru a cílové skupině velmi oceňuji, že se autorka vyvarovala jakémukoli klišé! Ani co se týče charakterových vlastností hlavní postavy, průhlednosti děje a co jsem ocenila nejvíc - autorka se obešla bez plytké romantické linky - děkuji!

- Originální námět.

- Napínavá, mrazivá atmosféra, celé to na mě ale působilo velmi poeticky.

Minusy:

- Co bych knize mohla vytknout tak to byl úvod knihy, taková první třetina byla pro mě nečitelná - byla jsem zmatená, špatně jsem se orientovala v ději a také rozjezd byl pomalejší.

- Některé pasáže na mě působily příliš zdlouhavě.

Kůže plná stínů je možná vhodnější pro mladší ročníky, nicméně bych ji nerada škatulkovala vyloženě do žánru YA. Je velmi krásná, mystická, s potenciálem oslovit široké spektrum čtenářů. Pro milovníky propojení žánrů historie - fantasy je toto nutností :) 

Ve spolupráci s Knihy Dobrovský.

Mé hodnocení: 75 %

Autor:   Frances Hardinge
Počet stran: 408 s.
Nakladatelství: Omega
Datum vydání: 2018
Anotace:
Toto je příběh holčičky s medvědím srdcem...
Občas, když někdo umře, hledá jeho duše místo, kde by se ukryla. A někteří lidé mají takové místo uvnitř sebe.
Duchové, kteří zoufale hledají útočiště, se pokouší ukrýt i ve dvanáctileté Makepeace. Ta se jejich nočním pokusům naučila bránit. Jednoho dne ji ale velké neštěstí o tuto schopnost připraví.
Teď uvnitř ní přebývá jakási duše. Je divoká, zvířecí a silná. Zároveň může znamenat její jedinou ochranu. Makepeace je totiž poslána k bohatým předkům svého otce, aby u nich vyrůstala. Všude se mluví o blížící se válce a lidé s jejími schopnostmi budou velmi žádaní. Podaří se skrýt její tajemství?
Makepeace se musí rozhodnout, co je horší: otroctví nebo smrt? 

Publikováno: 09. 02. 2019