Dobrodružství rodiny Smolíkovy

Tahle bláznivá rodina je známa napříč generacemi především z televizních obrazovek.

Členové rodiny: Gábi, Pepa, Ládínek, Týna, Žofka, Zorro.

Jak už anotace prozrazuje - jde o (podle mě VELMI) potrhlou rodinu, která zažívá nespočet dobrodružství. Hlavou rodiny je Pepa Smolík, kterého však vždy rázně usměrňuje jeho (celkem protivná) manželka Gábi. Mají dvě děti - vynalézavého Ládínka, který tráví spoustu času navazováním kontaktu s jeho příbuzným z budoucnosti a Týnu, která se projevuje především svými pubertálními výlevy. Jako správná rodina mají i domácí mazlíčky - kočku Žofku a psa Zorra. Mojí nejoblíbenější postavou celého dějství je Dr. Halíř - jejich věčně mrzoutsky naladěný soused.

„Protože se navzájem moc dobře známe. Vy byste nejdřív usmlouvali můj hodinový honorář na polovinu, a potom byste mě poprosili o půjčku, abyste mi mohli zaplatit čtvrtinu mnou požadované sumy. To máte jedno,“ mávne soused rukou. „Tato patnáctiletá dívka, která mi píše na dveře ,blbí Halíř‘ s měkkým ,i‘, je úplně beznadějný případ.“ 

„Okamžitě to oprav!“ okřikne Týnu Pepa, ale Halíř ho uklidní, že jemu to tak docela vyhovuje. 

Jakmile jsem "zblejskla", že tento příběh maďarské rodiny vychází i v knižní podobě, hned jsem si i o ní napsala Ježíškovi. Nezklamal ani Ježíšek, ani kniha. Při čtení se mi vybavilo, jak jsem jako malá vždycky o víkendu brzo ráno dřepěla před televizí a čekala na pravidelnou dávku Smolíků :). 

Knížka obsahuje nejen 8 příběhů (škoda jen, že jich nebylo víc), které pokaždé končí známým výrokem Gábi: „Proč jsem si já nešťastná nevzala Pištu Hufnágla“, ale také všem známý text úvodní znělky. Navíc vám čtení zpříjemní krásné ilustrace.

Je ideální na odpočinkové odpoledne, a pokud zatoužíte zavzpomínat na dětství a pobavit se, je tato knížka to pravé ořechové :)

Mé hodnocení: 80 %Autor: Béla Rigó
Počet stran: 128 s.
Nakladatelství: Albatros
Datum vydání: 2016

Anotace: 

Mírně potrhlá rodina se přestěhovala z obrazovky do knížky! Je tu Pepa Smolík, otec rodiny, ale věčně pod pantoflem, jeho energická manželka, pubertální dcera Týna, vynálezce Ládínek i neposedný pes Zorro, o tajuplném MZúX ani nemluvě!

Publikováno: 21. 02. 2017