Přátelé

Když se tato kniha objevila na pultech knihkupectví, věřím, že nenechala chladným jediného fanouška seriálu. A ani já nejsem výjimkou. Nutně jsem potřebovala vědět, jaká bude kniha o ikonickém seriálu 90. let!

O čem kniha je?

Kniha je retrospektivou celého seriálu - obsahuje plno informací a dozvídáme se v ní například:

- jak a kdy vznikl prvotní námět na seriál?

- jak probíhal výběr herců, kdo z nich měl roli napsanou přímo na tělo a naopak mezi kým tvůrci váhali?

- koho měla v Přátelích hrát Courteney Cox? A čím původně chtěla být Lisa Kudrow?

- čí účes se stal ikonou své doby a toužily po něm všechny ženy po celém světě?

- jaké vztahy mezi sebou mělo 6 ústředních postav mimo kamery?

- jaké nelogičnosti jsme v seriálu mohli přehlédnout?

- jak se natáčela slavná úvodní znělka u kašny?

- nebo to, jaký dopad měl na seriál útok z 11. září 2011..

Jak se mi kniha líbila?

Ačkoli kniha obsahuje přes 300 stran textu, čte se velmi snadno a rychle a budete ji mít přečtenou cobydup. Já jako velký fanoušek jsem ráda, že jsem se dozvěděla pár nových informací a moc se mi líbila úvodní část - expozice. Co bych na začátek ještě vyzdvihla, tak je OBÁLKA - oceňuji originální nápad, je krásná, nápaditá a dělá tak z Přátel knihu, kterou rozhodně nechcete mít zapadlou někde v knihovně, ale pěkně si ji vystavit :)

I přes to jsem ale maličko zklamaná - očekávala jsem jiný koncept knihy. Škoda, že nebyla obohacena o dobové fotografie, hlášky, v tomto případě by mi nevadil ani velkoformát. Co mi v knize taky trochu chybělo, tak to byly podrobnější informace ze zákulisí o ostatních hercích - třeba příběh o roli Janice, Guntera, Estelle, Peta nebo Richarda by mě dost zajímal. Nicméně jsem i tak moc ráda, že mi kniha zdobí knihovnu a jste-li fanoušci seriálu, tak ji v knihkupectví určitě prozkoumejte :)

Ve spolupráci s Knihy Dobrovský.

Mé hodnocení: 70 %

Autor: Kelsey Miller
Počet stran: 312 s.
Nakladatelství: Kontrast
Datum vydání: 2019
Anotace:
Šest přátel, kteří se stali rodinou.
Televizní show, která se stala fenoménem.
Dnes jsou Přátelé braní jako ikony 90. let ale když v roce 1994 začínali, nikoho nenapadlo, že by se tohle mohlo stát. Od první vlny nadšení, která vypukla, přes její návrat až po dnešek. Seriál s diváky udržuje nevšední spojení, každý v něm může najít svůj vlastní život a brát to jako útěk z reality. V následujících letech se Přátelé vyvinuli z nového megahitu, přes nostalgický příběh až k uznávané klasice. Ross, Rachel, Monica, Chandler, Joey a Phoebe stanuli na televizním panthenonu.
Tato kniha je hloubková studie historie a tradic Přátel, zkoumá všechny aspekty seriálu, od nejistých začátků až ke společenským podmínkám, které jejich úspěch jen zesílili. Novinářka a pop culture expertka Kelsey Miller probírá nejsilnější momenty Přátel, osvětluje problematické prvky a zkoumá celosvětové prvky, které se díky Přátelům rozšířily - od současné fascinace kávou až po Rachelin účes během 90. let. Kelsey bere čtenáře do zákulisí a ukazuje vztahy mezi herci i postavami. Zkoumá média, svět měnící události i digitální věk. To všechno seriál i diváky ovlivnilo.
Tato kniha je naprostou retrospektivou Přátel, skvělá nejen pro fanoušky ale pro každého, kdo někdy uvažoval nad úspěchem tohoto příběhu.

Publikováno: 05. 11. 2019