Tenkrát v Hollywoodu

Kniha vyšla v rámci Velkého knižního čtvrtka a je pro mě naprostá number one, co se týče nejočekávanějších knih letošního roku. Jestli se totiž ptáte, kdo že je největší Tarantinova fanynka, odpověď zní jednoduše a prostě - já :D A s velkým potěšením vám musím sdělit, že Tarantino není jen nejlepší režisér všech dob, ale také skvělý spisovatel! :)

O čem kniha je?

Jak už název napovídá, Tarantino nás vezme na exkurz do svého stejnojmenného filmu - Tenkrát v Hollywoodu. Nabídne nám však mnoho scén, které ve filmu nebyly či scén, které jsou trochu upravené a rozšířené. Mnohem více prostoru zde dostává dublér herce Ricka Daltona - Cliff Booth, kterého jsem si díky knize zamilovala ještě víc :)

Jak se mi kniha líbila?

Tarantino je génius a jde mu evidentně všechno, na co sáhne. Kniha je osobitě napsaná, Tarantino se příliš nezdržuje popisem prostředí, zaměřuje se na dialogy, které, jak všichni víme, umí fantasticky, místy jsem měla až dojem, že čtu scénář k filmu :) Z mnoha kapitol doslova cítíte Tarantinovu obsesi kinematografií a lásku k filmu. Moc se mi líbí, že kniha není doslovným přepisem filmu, nýbrž zde mají prostor ty postavy, které ho na filmovým plátně zase tolik nedostaly - např. Sharon Tate, Trudi Fraser či Cliff Booth a jeho fenka Brandy :)

Tato kniha je naprostý must have pro všechny fanoušky, to je bez debat :) A já ji pasuji na jednu z nejlepších, co jsem letos četla!

Ve spolupráci s knihkupectvím KOSMAS.

Mé hodnocení: 100 %


Autor: Quentin Tarantino
Počet stran: 368 s.
Nakladatelství: Prostor
Datum vydání: 2021
Anotace:
Tenkrát v Hollywoodu je dlouho očekávaná románová prvotina Quentina Tarantina, alchymisty, jenž dokázal proměnit filmový brak ve zlato. Proslulý americký režisér v ní vychází ze svého stejnojmenného oscarového filmu a s ohromujícím elánem rozvíjí jeho témata.
Stejně jako na plátně sledujeme také zde herce Ricka Daltona, který s rostoucím zoufalstvím vnímá úpadek své kariéry, a jeho dubléra, šoféra a přítele Cliffa Bootha. Oba se musejí vyrovnat s vlastním stárnutím a proměnou filmové kultury, v níž už jen obtížně hledají své místo. Rickovi toto vědomí hořkne o to víc, že jeho nejbližšími sousedy na Cielo Drive jsou Roman Polanski a Sharon Tateová, hollywoodský hvězdný pár na vrcholu slávy. A okolo krouží Charles Manson se svou „rodinou“ oblouzených hippies, kteří chtějí nastartovat společenskou revoluci prostřednictvím masakru.
O osudech těchto lidí a o filmovém a televizním Hollywoodu zlaté éry konce šedesátých let se však dozvídáme daleko více, než bylo možné zachytit ve filmu. Autor využil šanci vylíčit předchozí životy svých protagonistů do větších podrobností včetně několika šokujících odhalení, fikce se proplétá s realitou a dobrodružství Ricka a Cliffa se prolínají s temnějšími historkami ze skutečných dějin Hollywoodu. V několika pasážích Tarantino mění úhel pohledu a poskytuje též mnohem významnější prostor postavám, které ve filmu zůstávaly trochu stranou, především Sharon Tateové a mladičké Trudi Fraserové.
Román Tenkrát v Hollywoodu jasně dokazuje, že jako je Tarantino vynikající režisér, je stejně tak i skvělý spisovatel. Na stránky knihy se mu podařilo přenést tarantinovský černý humor, smysl pro groteskní situace, překvapivé zvraty a sklon provokovat. Z příběhu čiší jeho nostalgický vztah ke starému Hollywoodu, láska k filmařině a nakažlivá radost z vyprávění.
Román se hned po vydání objevil na žebříčcích bestsellerů – čtenářům, kteří film neznají, nabízí plnohodnotný literární zážitek z Hollywoodu v divokých šedesátých letech, a filmovým fanouškům zase spoustu doplňujících informací, nečekaných odhalení a odchylek od scénáře.

Publikováno: 09. 11. 2021