Miniaturista

Hlavní postava - mladičká Nella přijíždí do Amsterodamu, aby se stala manželkou velmi bohatého muže Johannese Brandta. To ještě netuší, že ji čeká dlouhá a ne příliš jednoduchá cesta zcela novým životem, tolik odlišným od toho dosavadního.

V novém domě žije společně i se sestrou jejího manžela, která se vůči Nelle chová odtažitě, dá se říci, skoro až nepřátelsky. Ani se svým manželem to nemá zrovna jednoduché. Nejen, že se Johannes věčně nachází mimo domov, ale mají dokonce oddělené pokoje, tudíž ke sblížení, na které Nella čeká každou noc, stále nedošlo. Nella dny v domě tráví vcelku nezáživně. Má jediné štěstí, že je služka upovídaná a jako jediná projevuje o Nellu zájem. Její jednotvárný život má změnit svatební dar od Johannese – „skříňový dům“, který je přesnou replikou jejich amsterodamského domu. Nella zprvu nechápe k čemu jí asi tak bude, ale nakonec to pojme jako jediný možný zdroj rozptýlení a požádá místního miniaturistu, aby vyrobil pár předmětů do domečku. To, co bude následovat, ji však rozhodí..

Miniaturista mě zaujal hned na první pohled, když jsem v knihkupectví brouzdala očima po regálech. Má vážně nádhernou obálku, takovou okatou, záhadnou. Navíc přesně odráží obsah knihy a člověka to nutí si ji při čtení často prohlížet.

Co se týče obsahu - bohužel, už po první kapitole přišlo zklamání. První polovina mě absolutně nebavila. Myslela jsem, že knihu ani nedočtu – naštěstí jsem jí dala ještě šanci a ani nevím, jak k tomu vlastně došlo, ale ve finále mě příběh pohltil. Kniha nastínila celkem podrobně atmosféru Amsterodamu ve druhé polovině 17. století. Období, ve kterém byly určité věci tabu a trestaly se nemilosrdným způsobem.

Nemohu se ale ubránit pocitu, že ne všechny otázky, které příběh nabízel, byly zodpovězeny. Také jsem čekala, že se dozvím více informací o miniaturistovi (kór když je po něm pojmenovaná kniha). Nicméně příběh nabízí značnou dávku tajemství, lidských osudů, čtenářský výlet do historie a pokud mohu hodnotit něco obzvlášť pozitivně, tak je to rozhodně rozmanitost charakterů postav, které mě vážně moc bavily. 

Mé hodnocení: 75 %

Autor: Jessie Burton
Počet stran: 352 s.
Nakladatelství: Knižní klub
Datum vydání: 2015

Anotace:

Jednoho podzimního dne roku 1686 klepe na dveře velkolepého domu v nejbohatší části Amsterodamu osmnáctiletá Nella Oortmanová. Přijela z chudé venkovské rodiny, aby se ujala role manželky zámožného kupce Johannese Brandta, avšak místo milujícího manžela ji přivítá jeho odměřená sestra, černý sluha a prostořeká služebná. Když se Johannes později vrátí z cest, věnuje Nelle velice zvláštní svatební dar – skříňkovou repliku jejich domu. Nella si do ní objedná zařízení od tajuplného miniaturisty a od té chvíle se začnou dít prapodivné věci… Román zachycuje dramatické osudy rodiny Brandtových na pozadí Amsterodamu sedmnáctého století, kdy toto město patřilo k nejbohatším a nejvlivnějším centrům své doby.

Publikováno: 22. 05. 2017