Kluk odnikud

O čem Kluk odnikud je?

Kniha má dvě hlavní dějové linie - v té první sledujeme příběh třináctiletého Maxe, který žije se svou rodinou v Americe. Jeho rodiče pracují na vysokých postech pro NATO, kvůli čemuž se na nějakou dobu musí přestěhovat do Belgie. Max ze stěhování není vůbec nadšený, stresuje ho představa jak nového prostředí, tak i neznalost jazyka. 

Vedle toho sledujeme příběh čtrnáctiletého Ahmeda, který se svým otcem prchá před válkou. Jedna událost změní vše a on se ocitá v Bruselu - sám, bez peněz, bez dokladů. Proto se ukryje ve sklepě luxusní vily, ve které shodou okolností bydlí právě Max...

Jak se mi Kluk odnikud líbil?

Páni, tahle kniha byla obrovské překvapení! Autorka nám naservírovala krásný a dojemný příběh o přátelství dvou osamělých chlapců, který se odehrává na pozadí uprchlické krize. 

Tohle je přesně jedna z těch knih pro děti a mládež, kterou bych zařadila do povinné četby! Vážně moc bych si přála, aby si ji přečetl každý. Ne primárně kvůli tématu uprchlické krize, i když toto téma se autorce podařilo zpracovat velmi citlivě, ale tato kniha má mnohem důležitější message. Každý se někdy cítí nedůležitě, osaměle, a to ať už se pohybuje v kterékoli sociální vrstvě, ať už vyznává jakékoli náboženství, ať je malej nebo velkej. Všichni bez rozdílu máme sny a všichni bychom chtěli být hrdiny. Max i Ahmed nejsou jiní. Oba po něčem touží a spousta lidí je nebere vážně. Ale s trochou píle, odhodlání, slušnosti a empatie, dokážou velké věci! Protože zastat se někoho je mnohem větší hrdinství, než někomu nadávat a odsuzovat ho jenom kvůli tomu, že je takový nebo makový..

Autorka v knize propojuje fiktivní příběh se skutečnými událostmi. A povedlo se jí to na jedničku! Celé to působilo věrohodně, naprosto mě vtáhla do děje, přiměla mě milovat naše hrdiny, strachovat se o ně a fandit jim! Společně s nimi jsem prožila neuvěřitelně laskavý a dojemný příběh o přátelství mezi dvěma malými kluky, kteří měli velké sny! A byli ochotni kvůli tomu druhému riskovat úplně vše!

Kluka odnikud doporučuji úplně všem! :)

Ve spolupráci s KOSMAS.

Mé hodnocení: 100 %


Autor: Katherine Marsh
Počet stran: 344 s.
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 2019
Anotace:
Čtrnáctiletý Ahmed prchá s otcem před válkou, která zuří v jeho vlasti. Po riskantní plavbě v gumovém člunu se ocitá v Bruselu, sám, bez peněz, bez dokladů, bez mobilu. Po tristní zkušenosti s pašeráky lidí nikomu nedůvěřuje, ukrývá se ve sklepě velké vily a pomalu ztrácí naději. A pak se seznámí s Maxem, třináctiletým Američanem, jehož rodiče v Bruselu pracují pro NATO. Max se také cítí osamělý a vykořeněný: francouzsky se teprve učí, a tak si těžko hledá kamarády, ve škole se mu nedaří, a navíc se stal terčem šikany. Když pomůže Ahmedovi, aby v Bruselu mohl zůstat, začíná se Maxův pocit, že je k ničemu, pomalu rozplývat… Na pozadí uprchlické krize vypráví Katherine Marshová poutavý, dojemný příběh o houževnatosti, přátelství, naději i odvaze… o velkých činech obyčejných hrdinů.

Publikováno: 01. 11. 2019