Příliš mnoho hnědého peří

Hlavní postavou příběhu je Ewan. Ewan žije sám a má tak trochu problém. V jeho bytě se totiž objevily šlápoty. A ne ledajaké. Ale šlápoty dětské velikosti a navíc jsou od sazí. Vedou od krbu k jeho posteli. Jak je to možné? Při nálezu šlápot se mu ihned vybaví historka z dětství, kterou mu vyprávěl jeho otec. Historka o duchovi malého kominíčka, který ho pronásleduje. Může to mít nějakou spojitost? Když se tato událost ještě několikrát opakuje, rozhodne se Ewan, že si do bytu pořídí kamery, aby tomu všemu přišel na kloub. Podaří se mu to?

„Byl posedlý představou, že si pro něj přijde duch kominíčka. To, aby ho potrestal za hříchy, kterých se dopustili jeho předci. K mým předkům totiž patřili kominičtí mistři. A ti třeba v sedmnáctem, osmnáctem století zneužívali k práci děti. Ta úmrtnost byla příšerná. A pokud dítě nezemřelo při nehodě, bylo doživotně postižené. Všelijak pokroucené. Otec toho ducha nikdy neviděl. Ale děsil se nevyhnutelnosti setkání.“ 

Náš hlavní hrdina Ewan nemá příliš lichotivý vztah k ženám. Paradoxně o ně ale nikdy neměl nouzi. Vždycky se po jeho boku nějaká ta žena objeví a když už se jí Ewan nabaží, tak se jí jednoduše přestane ozývat. Už kvůli tomu mi byl Ewan nesympatický.

Vedle postavy Ewana se v knize objevuje český pár, který se přestěhoval za prací do Edinburghu. Tento český pár (alespoň z mého pohledu) měl do příběhu vnést trochu té "normálnosti", kterou všechny Ewanovy vztahy postrádaly. Po pravdě mě ale mnohem víc bavila a zajímala část příběhu točící se kolem Ewana. 

Kniha je relativně krátká, čtivá a je členěna na čtyři části. Většina příběhu se odehrává v roce 2014 - ten je zajímavě prokládán událostmi ze 17. století. Jediné, co bych vytkla, tak je asi skutečnost, že jsem se občas ztrácela v návaznosti veškerých událostí. Konec knihy a odhalení celé pointy příběhu bylo hodně zajímavé a nápadité. Vlastně až do konce knihy nemáte ponětí, co se z toho vyklube :) Musím přiznat, že podle anotace jsem očekávala thriller (takže jsem myslela, že se budu pořádně bát), spíše se ale jednalo o román, jehož ústředním tématem byly vztahy.

Pokud máte chuť přečíst si oddechový příběh o vztazích, tak je Příliš mnoho hnědého peří pro vás to pravé ořechové :)

Za poskytnutí e-knihy k recenzi děkuji Walter Slovo :)

Mé hodnocení: 70 %


Autor: Walter Slovo
Počet stran: 121 s.
Nakladatelství: Martin Koláček - E-knihy jedou
Datum vydání: 2017
Anotace:
Přežívání v každodenní realitě třicátníka Ewana Murraye se nečekaně změní jednoho rána, kdy před lůžkem objeví černé šlápoty. Vedou z obýváku. A míří od krbu. Když byl Ewan ještě dítě, čas od času ho otec popadl a vyplul s ním na opuštěný ostrov. Otec trpěl podivným stihomamem, že se dříve či později stanou obětí ducha dětského kominíka a jedině na neobydleném ostrově je duch nenajde. Měl otec pravdu? Ewanův byt totiž nejeví jakékoli známky po vloupání. Našel si ho tu skutečný duch? Ale proč až teď? Odhalování pravdy se neobejde bez vzpomínek, které Ewana donutí sáhnout si hluboko do svědomí. Příčinu šlápot možná bude muset hledat v daleko dřívější minulosti, než by si vůbec pomyslel. Příběh ze současného Edinburghu je milostnou kronikou neopětovaných citů. Autor při psaní čerpal ze svých zkušeností z dvouletého pobytu ve Skotsku a mnohé události z knihy dokonce sám zažil.

Publikováno: 06. 11. 2017