Zářivá světla velkoměsta

Skvělá zpráva!

Nakladatelství Leda dalo knize Zářivá světla velkoměsta novou obálku! První vydání vyšlo v roce 1984 a musím říct, že ta nová obálka je velmi vydařená! Už na pohled vyvolává emoce a navozuje tu správnou atmosféru.

O čem kniha je?

Drogy, alkohol, noční život, pocity osamění, hledání sama sebe, vyrovnávání se se zradou a se smrtí blízkého člověka. To vše nalezneme v generační výpovědi popisující několik dnů života hlavní postavy - redaktora žijícího v New Yorku v období 80. let, který si prochází rozchodem a vypořádává se s problémy jak v práci, tak i v rodině. 

Jay McInerney v knize zachycuje proměnu, ke které došlo v Americe během relativně krátké doby. Proměnu, kdy se ideály vytratily, Woodstock a protestní pochody jako by ani nikdy nebyly a nastupující generaci, kterou nejvíc zajímá svět módy, bulvární pozlátko, co nejsnadněji vydělané peníze a všechny způsoby, jak je s požitkem utratit.

A jak se mi líbila?

Kniha je psaná ve druhé osobě, což je dost neobvyklé. Díky tomu se ale čtenář snadno vcítí do postavy redaktora. 

Zářivá světla velkoměsta je celkem náročná kniha, kterou jsem si musela dávkovat postupně, abych veškeré informace dokázala vstřebat. Informace o životě hlavního hrdiny jsou velmi obsáhlé a hodně popisné a díky tomu dostávají postavy i velkoměsto jasnou podobu a vy to všechno budete sledovat jako na filmovém plátně. Nejedná se ale o vyloženě čtivé a jednoduché čtení (což samo sebou rozhodně nemůžeme považovat za minus).

„Všechno se budeš muset naučit zase od začátku."

plusy:

- Aktuálnost. I přes to, že kniha vyšla v 90. letech, její obsah přesně pasuje i na dnešní dobu.

- Kniha je útlá, ale i přesto se autorovi podařilo na tak malém prostoru vytvořit působivou a lehce depresivní atmosféru velkoměsta, ve kterém se lidé tak trochu ztrácejí. 

- Co musím vyzdvihnout - skvěle vypracované psychologické prvky.

- Krásná obálka.

minusy:

- Trvalo mi, než jsem se do knihy začetla. 

- Příběh postupuje celkem pomalu a není příliš akční. 

- Chvílemi jsem měla pocit, že jsem celým životem hlavního hrdiny přímo zahlcena. 

Zářivá světla velkoměsta je netypická kniha, velmi zaměřená na popis všeho – co hlavní hrdina dělá, cítí, myslí a vidí. Budete z ní cítit opravdovost. Doporučuji všem, kteří holdují generačním výpovědím :) 


Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Nakladatelství Leda :)


Mé hodnocení: 70 %

Autor: Jay McInerney
Počet stran: 208 s.
Nakladatelství: Leda
Datum vydání: 2018
Anotace:
Kultovní román 80. let, jehož poselství neztratilo na síle a v dnešním zmatky zmítaném světě je snad ještě aktuálnější než v roce 1984, kdy vyšel poprvé.

Publikováno: 15. 10. 2018