HEX

Všichni HEX vychvalují a milují. Byla jsem zvědavá a tak trochu přesvědčená, že i já budu patřit do této skupiny lidí. Na databázi má HEX velice lichotivé hodnocení, navíc také anotace zní naprosto báječně a pronikavá knižní obálka upoutá vaši pozornost na první pohled :) 

Představte si, že žijete ve městě, ve kterém jste odkázáni bydlet už navždycky. Máte totiž zákaz ho opustit. Navíc vám dělá společnost čarodějnice. Nikdy nevíte, kdy ji potkáte. Pohybuje se po městě jak se jí zlíbí. Můžete večeřet a ona se najednou zjeví vedle vás u stolu. A přesně tak to mají obyvatelé Black Springu. Již více než tři sta let s obyvateli tohoto prokletého městečka čarodějnice žije. Má zašité oči a ústa. Je obecně známo, že to tak musí zůstat. Že ji oči ani ústa nesmí nikdy nikdo otevřít. Jinak by se stalo něco strašného. Každý se s její přítomností ve městě vyrovnává po svém. Někdo ji nenávidí, jiní jí šikanují a někteří ji dokonce uctívají. K tomu všemu zde panuje cenzura a obyvatelé mají přísný zákaz vynášet jakékoli informace za hranice města.

Důležitými postavami příběhu je skupinka mladých chlapců, jejíž součástí je i mladý Tyler, který natáčí videa na YouTube a také píše na soukromou webovou stránku, kterou vytvořili společně se svými kamarády a která slouží ke sdílení jejich poznatků a pocitů, jež se týkají čarodějnice. On se však od zbytku skupiny postupně distancuje, jelikož ostatní čím dál více provokují a ubližují městské čarodějnici. Jak dlouho si to ještě nechá čarodějnice líbit? A co stane, když se rozzlobí?

"A někde v Black Springu čarodějnice přestala šeptat a zaposlouchala se."

HEX je založeno na originálním námětu. Lidé žijí ve městě s děsivou čarodějnicí a musí tomu tak být až do konce jejich životů. Ač by se to nabízelo, příběh se neodehrává ve středověku, ale nyní v moderní době. Celé město je pod dohledem kamer a existuje dokonce aplikace, ve které zjistíte, kde se čarodějnice momentálně nachází. To mi popravdě moc nesedlo - střet moderní technologie a mystična. Téma čarodějnictví a kletby mi prostě pasuje spíš do dávné minulosti. 
I když hororů nemám až tak moc načteno, tento nebyl můj šálek čaje. Čekala jsem NĚCO VELKÉHO. Že při četbě budu stěží dýchat a v noci se budu bát jít na záchod :) Já se za celých 340 stran bála tak třikrát.
Rozhodně se nejedná o jednoduché čtení. Kniha vyžaduje klid a pevné soustředění - alespoň teda já ho potřebovala, jelikož jsem se přistihla, že po přečtení pár stránek jsem občas vůbec nepostřehla, co se tam vlastně odehrálo. To se mi dělo především ze začátku, kdy jsem měla v ději totální maglajz.. Co bych v knize ocenila, tak to byl větší prostor pro čarodějnici Kathrine a její minulost. Toho tam bylo na můj vkus vážně pomálu..
Když to shrnu, tak HEX pro mě byl nečekaným zklamáním. 

Mé hodnocení: 60 %


Autor: Thomas Olde Heuvelt
Počet stran: 340 s.
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 2017
Anotace:
Každý, kdo se zde narodí, je odsouzen setrvat zde až do smrti. Každý, kdo se zde usadí, se odsud už nikdy nedostane. Vítejte v Black Spring, zdánlivě malebném městečku v údolí řeky Hudson, městečku, jímž obchází přízrak čarodějky od Černého kamene, ženy ze sedmnáctého století, který byly zašity oči a ústa. Takto umlčena se prochází po ulicích a podle libosti k vám vstupuje do domu. Dlouhé noci vám bez ustání stojí vedle postele. Všichni vědí, že oči už nesmí nikdy otevřít. Obecní rada s využitím těch nejmodernějších sledovacích zařízení městečko prakticky uvrhne do karantény, aby se kletba, jež na něm spočívá, nemohla dále šířit. Ale místní mládež, takovou izolací už notně otrávená, dojde k rozhodnutí, že přísná omezení poruší a o přízračnou kletbu se virálně podělí, čímž však městečko odsoudí k pozvolnému pádu do osidel temných, středověkých praktik.

Publikováno: 23. 10. 2017