Dreamologie

Díky tomu, že jsme celé září mohli v Neoluxoru nakoupit knihy od nakladatelství Yoli v akci 1+1, neodolala jsem a vydala se na lov! Vyhrála to u mě právě Dreamologie – přiznám se, že mě na první pohled uchvátila obálka – tak něžná a roztomilá, že mě prostě zajímalo, co se pod ní ukrývá. Další, co podle mě zaujme každého, je název. Neobvyklý, leč vystihující. Poslední co mě zajímalo bylo, jak se s tímto originálním námětem autorka poradí. A já si moc přála, aby mě nezklamala.

Všichni to dozajista známe – občas se nám o někom zdá sen a my na něj/ni pak celý den myslíme a doufáme, že ho/ji třeba někde potkáme. I Alice má takové sny. Už od dětství se jí zdá o dokonalém Maxovi, se kterým zažívá neuvěřitelné a dobrodružné věci. Společně ve snech navštěvují exotická místa a prakticky nic v nich není nemožné. Jenže jí ani ve snu nenapadlo, že by se sny mohly stát skutečností! 

Alice je milá a neobyčejně chytrá a zajímavá holka. Raději sní, než se probouzí do reality. Žije pouze se svým otcem. S její matkou nemá prakticky žádný vztah. Nyní se s otcem stěhují a s tím souvisí také změna školy. Jenže, hned první den v nové škole ji čeká ŠOK! Je tam! Sedí si ve své lavici jako by se nechumelilo... Její Max! Ten kluk ze snů, kterého miluje nadevše. Její Max, který ale patří jiné. Jak je to možné? Copak ji nezná? A jaká je hranice - kde končí sen a kde začíná realita?

"Vážně se mi to děje? Celeste mi radí, jak mám brát kluka, kterého znám delší dobu, než ona dokáže správně vyhláskovat svoje jméno? Jenže ironií bylo, že měla svým způsobem pravdu. Začínalo mi docházet, že ho možná vůbec neznám. Aspoň ne úplně. A že sny a skutečnost nejsou zdaleka totéž."

Autorka všechny postavy vykreslila tak dokonale, že mi byli neskutečně sympatičtí. Hlavními postavami jsou Alice a Max - snový pár. Já si však nejvíce oblíbila Olivera, který začal nadbíhat Alici :) 

Kniha popisuje magický snový svět, ve kterém se odehrává romantický příběh. Pasáže, jež se věnovaly snům, byly barvitě popsány a byly plné dobrodružství a nemožna - tak ty mě bavily neskutečně - škoda, že jim autorka nevěnovala větší prostor. Více se odhalovala realita než ony sny, které jsou podstatou celé knihy. Dreamologie je rozhodně ojedinělá kniha. Ano, sice se jedná o středoškoláky, ano máme zde klasický young adult románek.. ALE s ničím podobným jsem se doposud nesetkala. Dva lidé, kteří se znají ze snů, ale nikdy v životě se nepotkali. I když je konec celkem předvídatelný, důvod proč jsem se zápalem otáčela stránku po stránce byl ten, že mi v hlavě běžela jediná myšlenka - JAK JE TO MOŽNÉ? Jak se to mohlo stát? A tady se dostávám k minusu této knížky - JAK, tak to jsem se vlastně nedozvěděla. Ano, nástin toho, jak je možné, že Alice potkala kluka ze svých snů, zmíněn byl. Ale nic podrobného. To mě trochu mrzelo. 

"Když jsi zamilovaná, tvůj mozek dostává injekce dopaminu. Stejný účinek mají na člověka drogy. Takže jsi v zásadě závislá. Ale když láska skončí, nebo přijdeš o svého milovaného, mozek to zpracovává stejně, jako kdyby ses spálila, zlomila si kost nebo odřela kůži. Chci ti jen říct, Beruško, aby sis nedělala starosti. Když se říká, že nás bolí srdce, není to jen slovní obrat. (...) Ale zlomené kosti a zlomená srdce... no, časem se to všechno zahojí."

NICMÉNĚ.. kniha mi dodala jistou dávku energie a pozitivní nálady. Úžasně jsem u ní dokázala "vypnout". Rozhodně vám ji doporučuji jako oddychovou četbu, která má něco víc a navíc je vážně čtivá. Co se týče cílové skupiny - rozhodně holčičí záležitost :) 

Mé hodnocení: 75 %


Autor: Lucy Keating
Počet stran: 336 s.
Nakladatelství: Yoli
Datum vydání: 2016
Anotace:
Kdo by nechtěl potkat kluka svých snů? ...A jak se vůbec stane, že se do někoho zamilujeme? Alice potká kluka svých snů – doslova. S Maxem toho od dětství prožili spoustu, pojí je dlouhá léta přátelství, ale i vzájemných sympatií – až na to, že vše se odehrává pouze v jejich snech. Když se pak Alice se svým otcem přestěhuje z New Yorku do Bostonu a začne chodit na novou školu, je pro ni velkým překvapením, když Maxe ve třídě potká – krásného kluka z masa a kostí. Cestu k sobě ale nenacházejí snadno. Za vším vězí dávný experiment, který jim hranici mezi realitou a snovým světem nadlouho rozostřil. Komediální příběh s laskavě potrhlými hrdiny a spoustou sympatických postav, které čtenáře donutí smát se nahlas!

Publikováno: 09. 10. 2017