Sněhulák

Recenze na první přečtenou knihu roku 2019!

O Sněhulákovi jsem toho slyšela už hodně – nejčastěji větu: "Tohle je Nesbøva nejlepší kniha." Takže rozumíte, že jsem nemohla dlouho odolávat a pořídila si Sněhuláka s filmovou obálkou, která se mi kupodivu fakt líbí. 

O čem Sněhulák je?

Hlavní vyšetřovatel Harry Hole tentokrát musí přijít na kloub řadě podivným zmizením. A co mají oběti společné? Jsou to vdané ženy, k jejich zmizení dojde vždy, když napadne první sníh a v blízkosti jejich domu je nalezen sněhulák...

Jak se mi Sněhulák líbil?

Když jsem Sněhuláka začínala číst, zvládla jsem asi 30 stránek a odložila ho.. Nebavil mě, nemohla jsem se do něj pořádně začíst. Pak jsem mu ale dala druhou šanci a, světe, div se, přečetla těch 500 stránek takřka na jeden zátah. Děj byl neuvěřitelně akční, neustále se něco dělo. Jak jsem říkala, nudná pasáž byla snad jen na začátku, ale se zmizením první oběti příběh dostal velmi svižné tempo, při kterém se kniha četla vyloženě sama.

Nad čím ale takřka vždy, když čtu nějakou detektivku, kroutím hlavou, jsou ta "krimi klišé"! A to, které mě rozčiluje snad nejvíc, bohužel použil i Nesbø - hlavní vyšetřovatel evidentně MUSÍ mít nějaký ten problém. Ať už to jsou drogy, prášky, chlast nebo nějaká psychická porucha. V našem případě jde o alkohol. Harry Hole se rád napije a vůbec mu to nevadí. No, mně trochu jo.

Každopádně Sněhuláka řadím k těm lepším detektivním příběhům, jaké jsem doposud četla. Demonstruje jak málo stačí, aby se z člověka stal bestiální vrah, který (svým způsobem) má k tomu, co dělá, důvod. Motiv vraha byl vážně zajímavý, ačkoli lehce průhledný. Jádro celé zápletky není sice nijak originální, ale s tou omáčkou okolo, se kterou si dal autor práci, to nepůsobilo jako něco, u čeho bych si říkala, že jsem podobný příběh četla už milionkrát :) Takže za to velký palec nahoru.

Mé hodnocení: 90 %

Autor:  Jo Nesbø
Počet stran: 510 s.
Nakladatelství: Kniha Zlín
Datum vydání: 2017
Anotace:
Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. 
Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem Sněhulák, a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je...

Publikováno: 17. 01. 2019