Posmrtný život Holly Chaseové

Je libo Vánoční koleda v moderním pojetí?

O čem kniha je?

Hlavní postavou příběhu je Holly Chaseová, která má všechno. Je mladá, krásná, bohatá. A taky pěkně sobecká. Proto ji jednou takhle v noci navštíví tři duchové, aby jí ukázali, jaká namyšlená bytost se z ní stává a chtějí po ní, aby se pokusila to změnit. Ona se však nepoučí a tudíž zemře.. Sama se pak, jako nenapravený Skruž, stává Duchem minulých Vánoc a snaží se napravovat jiné Skruže.

Jak se mi líbila?

Předně musím říct, že klasická Dickensova Vánoční koleda je jeden z mých nejoblíbenějších příběhů vůbec. A vážně moc jsem si přála, aby tahle knížka byla dobrá! No a nakonec VELKÝ SKVĚLÝ! Tenhle retelling se vážně povedl! Ačkoli se může zdát, že jde o jakousi "vykrádačku" Dickensova díla, nenechte se mýlit. Mělo to hlavu, patu, překvapivé momenty, ponaučení a hlavně originalitu! Čeho jsem se ale bála nejvíc byl závěr příběhu - za ten však autorce patří velký palec nahoru!

plusy:

- Originální nápad!

- Skvělé (a velmi překvapivé) zakončení příběhu! I slzička mi ukápla :D

- Vtipný, čtivý, svěží příběh s neuvěřitelně rychle ubíhajícím dějem a notnou dávkou emocí.

- Úžasně vykreslené postavy, které si zamilujete!

- Příběh ukrývá krásnou myšlenku a to, že každý máme v životě svého Timíka, Škrábka, apod. - člověka to až donutilo k zamyšlení nad vlastním životem :) 

minusy:

- Nejsem jediná, komu trochu vadil překlad - a to především co se týče slova "Skruž". Nicméně to určitě nemá vliv na mé výsledné hodnocení :)

Posmrtný život Holly Chaseové není klasický romantický příběh s prvoplánovou zápletkou a ani průhledným závěrem. Romantická linka příběhu není tím klíčovým tématem. Odehrává se na pozadí mnohem důležitějších věcí – a to například toho, jak se naše Holly vyvíjí. Čtenář sleduje její občasné pubertální výlevy (které mě trochu rozčilovaly, ale na druhou stranu naivita a iracionální chování tak nějak k životu dospívající dívky patří), ale také momenty (kterých postupně přibývalo), ve kterých se zachovala správně a dospěle. 

Co dodat závěrem? Kniha Vás dokonale naladí na vánoční atmosféru - takže pokud Vám chybí Vánoce nebo si každoročně děláte seznam knih, která chcete během Vánoc číst - doporučuji Posmrtný život Holly Chaseové. Pohladí Vás po duši :)

Mé hodnocení: 100 %


Autor:  Cynthia Handová 
Počet stran: 328 s.
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 2018
Anotace:
Před pěti lety na Štědrý večer navštívili Holly tři duchové, aby jí ukázali, jaká se z ní stala zkažená a sobecká dívka, a žádali ji, aby se změnila a vše napravila. Ale Holly to odmítla. A pak zemřela. Nyní pracuje pro super tajnou společnost jako Duch minulých Vánoc a snaží se napravit další sobecké lidi, jako byla ona sama. Holly zůstává stále ve věku sedmnácti let, zatímco její rodina a přátele žijí bez ní. Ale letos se vše změní!

Publikováno: 06. 01. 2019