Bez srdce

Mou první knihou nového roku byla kniha Bez srdce od Marissy Meyerové. Pokud jste fanoušky Alenky v Říši divů, je přímo nutností, abyste se s touto knihou seznámili...

Bez srdce je totiž prequel k Alence v Říši divů, což znamená, že je to příběh o tom, co se odehrálo PŘED Alenkou. Klíčovou postavou celé knihy je Catherine, kterou všichni známe jako krutou Srdcovou královnu, která vládne Říši divů. Ale byla vždy taková? Odpověď zní ne. Srdcová královna, jak jí známe, byla v minulosti jiná. Měla své sny, věřila v naději a v lásku. 

„KDYSI DÁVNO, NEŽ SE STALA POSTRACHEM ŘÍŠE DIVŮ, BYLA NEBLAZE PROSLULÁ SRDCOVÁ KRÁLOVNA JEN DÍVKOU, KTERÁ TOUŽILA PO LÁSCE.“

...Catherine je mladá dívka, pocházející ze šlechtické rodiny. Jejímu životu má dát nový směr nabídka k sňatku od samotného krále. Jenže Cathrine si svůj život představuje docela jinak. Její největší vášní je pečení a vymýšlení receptů. Sní o tom, že si jednoho dne otevře své vlastní pekařství, ve kterém bude prodávat ty nejlepší cukrovinky a dorty z celé říše! Na nějakou lásku ba dokonce svatbu nemá ani pomyšlení. To však jen do okamžiku, než potká Šprýma, což je králův šašek. Ale je to vůbec myslitelné? Může markýzova dcera milovat šaška? Co se stane, pokud odmítne královu nabídku k sňatku? A co její sen o pekařství, splní se jí?

„Je nebezpečné něčemu nevěřit jenom proto, že tě to děsí.“

Bez srdce se může pyšnit naprosto dokonalou obálkou a také strhujícím a srdcervoucím příběhem, po kterém budete na Srdcovou královnu nahlížet úplně jinak. Už to nebude jen zlá a krutá královna, kterou všichni nenávidíme. Díky Marisse Meyerové se nám představa o Srdcové královně rozpadne na milion kousků a už vždycky v ní budeme vidět někoho naprosto jiného. Někoho, kdo měl sny, měl víru a dokázal milovat. 

„Proč je havran jako psací stůl?“

Tato kniha byla mým prvním seznámením s Marissou Meyerovou a musím říct, že je to opravdu skvělá autorka. Její styl psaní mi vyloženě sedl a kniha se četla velmi snadno. Krátké kapitoly byly vždy chytře zakončené tak, že vám to prostě nedalo a vy jste museli číst dál a dál a přihlížet Catherininu utrpení, kdy bojovala s tím, co je správné a s tím, co si sama přeje.

„Mordýř, mučedník, monarcha, mdlé mysli.“ 

Plusy

- fanoušci Alenky v Říši divů jistě ocení přítomnost postav, které jim budou povědomé :) Opět se setkáte například s Kloboučníkem, Šklíbou a pocítíte tu známou trhlou atmosféru plnou nemožností.

- kniha nabízí naprosto skvělé charaktery postav, které si nejde nezamilovat.

- příběh se rozjíždí pomalu, postupně zesiluje na tempu i dramatičnu a vás pohltí natolik, že nebudete chtít přestat číst. Na mě působil neuvěřitelně magicky, byla jsem příběhem naprosto pohlcena a přála si, aby neskončil. 

Mínusy

- možná jsem ovlivněna skutečností, že jsem obrovským milovníkem všeho, co se týká Alenky v Říši divů, ale já na knize prostě žádné ty „mouchy“ nenašla. 

Kniha mě chytla za srdce, vtáhla do sebe a do teď nepustila. Jsem neuvěřitelně ráda, že Marissa Meyerová něco takového vytvořila a že jsem měla tu možnost si tento neuvěřitelně kouzelný příběh přečíst. Vcházím do nového roku neuvěřitelně spokojená. Lepší knihou jsem ho odstartovat nemohla! 

Bez srdce mě pobavilo, pohladilo po duši, vyděsilo, přimělo bát se o něčí život a rozplakalo. Umožnilo mi mnohé pochopit a díky tomu všemu jsem se dlouho po dočtení cítila jen v půlpořádku. Bez srdce má prostě všechno! Jsem přesvědčena, že tato kniha není určena pouze pro fandy Alenky. Pokud ji neznáte či nemáte příliš v lásce – nevadí. Knihu si stoprocentně zamilujete :heart:

Mé hodnocení: 100 %


Autor:  Marissa Meyer
Počet stran: 416 s.
Nakladatelství: Egmont
Datum vydání: 2017
Anotace:
Catherine je jednou z nejžádanějších dívek v říši divů a o ruku ji chce požádat sám Král. Ona má ale jiné sny, netouží stát se královnou. Když potká na královském plese pohledného a záhadného Šprýma, rozhodne se, že nebude jen figurkou ve hře někoho jiného. Se Šprýmem se začne potají scházet i přesto, že oba riskují královu nelibost a hněv jejích rodičů. Cath je však pevně odhodlaná zvolit si vlastní cestu, jenže v zemi plné kouzel, šílenství a nestvůr má osud jiné plány.

Publikováno: 10. 01. 2018