Ten den jsem se rozhodl zemřít

Jonathan Destin – kluk, který neměl to štěstí a stal se obětí šikany a vydírání. Nedokázal se s tím nikomu svěřit, a proto se uchýlil k tak radikálnímu řešení jako je sebevražda. Rozhodl se upálit. Bohudík (nebo bohužel?) přežil. To ale neznamená vítězství. Znamená to maraton operací, rehabilitací a omezení.  

„Začal jsem se zabývat myšlenkou na smrt. Na klid v nějakém jiném světě.“


V knize jsou popsány jak pocity Jonathanových rodičů, tak i jeho zachránkyně, sester a kamaráda. Vyjadřují se k jeho změnám v chování, prospěchu ve škole, k samotnému sebevražednému aktu a dopadům jeho činu na celou rodinu. Polovinu knihy vypráví sám Jonathan. Popisuje, co všechno musel od svých spolužáků snášet, moment, kdy se rozhodl pro sebevraždu a nakonec i samotný způsob provedení. 

 „Já na ten pohled nikdy nezapomenu, pořád mám oči otočené k místu, kde jsem uviděla Jonathana se vším tím kouřem nebo tou podivnou mlhou kolem něho. Je to jako fotografie, co se nikdy nevymaže z paměti.“


První polovina byla lepší. Asi proto, že vás zaujme a zároveň vyděsí to, co se odehrává v hlavě člověka, který se rozhodne dobrovolně zemřít. Ochromující je především pasáž, kde Jonathan detailně popisuje to, jak se zapálil. Druhá polovina mohla být kratší - stále se, více méně, opakovaly ty samé myšlenky.

Musím přiznat, že se mi knížka nečetla úplně lehce. Měla jsem smíšené pocity, kdy jsem na jedné straně byla naštvaná na jeho rodiče - nevšimli si, že se něco děje a straně druhé na Jonathana - nikomu se nesvěřil. Stačilo pouze, aby to někdo věděl a mohla celá situace dopadnout jinak. Právě proto byla také kniha napsána - kvůli osvětě – na konci knihy naleznete základní informace o šikaně (jak šikanu rozpoznat, co dělat, jak postupovat, pokud se se šikanou setkáte a kontakty, kam se obrátit). 

Mé hodnocení: 80 %

Autor: Jonathan Destin
Počet stran: 152 s.
Nakladatelství: Ikar
Datum vydání: 2015

Anotace:

Mrazivý příběh šikanovaného chlapce. Pět let trvající šikana ve škole i mimo ni, drastický pokus o sebevraždu upálením a zhruba pět let trvající léčení a boj o návrat k normálnímu životu… to je ve stručnosti obsah knihy – svědectví osmnáctiletého Jonathana zvaného Jojo. Obézní introvertní hošík trpící dyslexií se přímo nabízí jako terč nejprve posměšků, pak i vyhrůžek a bití. Má pocit, že mu nikdo nemůže pomoci a že by smrt byla vysvobozením. Dlouho se zaobírá tím, jak svůj život ukončit, až se po zhlédnutí nějakého dokumentu rozhodne upálit.

Publikováno: 09. 08. 2016