Máš mě vůbec rád?

 „Prarodiče, tak jako superhrdinové, by nikdy neměli zemřít.“

Dříve prosperující právník žije pouze se svým psem Ullysem. Trpí depresemi, a proto navštěvuje psychologa. Jeho situace se však stane být tak neúnosná, že požádá o pomoc všechny, na kterých mu záleží. Nikdo z nich si na něho ale neudělá čas nebo mu věnuje pouze polední pauzu na oběd… Jeho problémy zlehčují a radí mu, ať se přemůže a nelituje se.

Diego dospěje k jedinému možnému řešení jeho psychického stavu – spáchat sebevraždu. Začne na Googlu hledat všechny možné způsoby jak se zabít a pátrá po tom, který by pro něho byl nejpohodlnější.

„Určitě se všichni budou cítit provinile, že mi nepomohli a přesně to jsem chtěl. Teď se můžu s klidnou myslí zasebevraždit.“

Osudnou se stává návštěva obchodu Klábosení. Zde potkává životního přítele a spřízněnou duši - Massimiliana. V rámci jejich rozhovorů si Diego uvědomí nejen rozdíl mezi tím „mít někoho rád“ a „rád někomu pomoci“, ale také pochopí skutečnost, proč mu nikdo z jeho blízkých nevěnoval takovou pozornost, jakou očekával. Proto se rozhodne, že pro každého, kdo pro něho něco znamená, udělá konečně nějaký dobrý skutek. Zde se však ukáže, že se nevyplácí pomáhat ostatním jen proto, abychom si napravili vlastní reputaci. Nebo snad ano?

Příběh vás donutí přemýšlet nad tím, co je v životě důležité, jak vzácné je mít přátele a milující rodinu, jak snadno lze o všechno přijít, o zásahu smrti do života a o tom, že někdy až po smrti blízkého člověka můžeme zjistit, kolika lidem zasáhl do života. 

Po dlouhé době mě kniha rozplakala tak, že jsem ji musela odkládat, abych měla sílu ji dočíst. 

„Život je slohovka, která se píše rovnou načisto.“

Mé hodnocení: 80 %

Autor: Fausto Brizzi 
Počet stran: 248 s.
Nakladatelství: Fortuna Libri 
Datum vydání: 2016

Anotace:

Je dost velký rozdíl mezi “Mít někoho rád” a “rád někomu pomoci“. To si rozvedený pětačtyřicátník Diego Anastasi, který si vybudoval pověst úspěšného advokáta a taky hlubokou depresi, bohužel uvědomí poměrně pozdě. Při té příležitosti zjistí, že všichni, které má rád, nemají čas na něj a na jeho potíže. A následně si uvědomí, že vlastně ani on pro ně nikdy nic neudělal, nepomohl jim, když to potřebovali. Pokusí se to změnit: rozhodne se, že musí pro své nejbližší udělat něco dobrého. Výsledek? Ničí jejich životy včetně jejich přání a snů. Nebo možná ne ...

Publikováno: 25. 07. 2016