Listopád

Po Haně je Alena Mornštajnová v sakra těžké pozici. Všichni už tak nějak očekáváme, že s každou novou knížkou překoná sama sebe, že nám opět vyrazí dech. A mně ho se svým nejnovějším Listopádem vyrazila!

O čem kniha je?

Jak by vypadal náš život, kdyby to v listopadu 1989 celé dopadlo jinak?

Listopádu nás autorka vzala do alternativní historie, listopadu 1989, kdy navzdory demonstraci komunisté zvítězili a nastalo peklo - všechny ty, co se jí účastnili, bylo třeba zlikvidovat. Některé z nich už nikdy nikdo neviděl a ti, kteří měli větší štěstí, skončili ve vězení...

Jak se mi kniha líbila?

JÁ NEMÁM SLOV.

Alena Mornštajnová je jednoduše záruka kvality. Jak už jsme u jejích knih zvyklí, i zde nám naservírovala skvěle odvyprávěný příběh plný smutku a silných emocí. 

Prim tu hraje propracovaná psychologie postav a originální námět. A ten konec?! Z toho mě mrazí ještě teď!

Ačkoli se mi zhruba první polovinu knihu v hlavě honily myšlenky à la "knížka se sice skvěle čte, ale zatím se tam toho moc neděje", tak druhá polovina mě vyvedla z omylu. Příběh na mě přenesl neskutečnou tíhu, pocit nespravedlnosti a tolik nepříjemných emocí, že nakonec dávám téměř plný počet bodů.

Ve spolupráci s Nakladatelstvím HOST :)

Mé hodnocení: 95 %


Autor: Alena Mornštajnová
Počet stran: 303 s.
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 2021
Anotace:
Zeptali jste se někdy sami sebe, jaký by asi byl váš život, kdyby to v listopadu 1989 dopadlo všechno úplně jinak?
Jaké by asi byly naše osudy, kdyby komunismus neskončil a my bychom zůstali za železnou oponou oddělující nás od světa i jeden od druhého?
Jedna z nejúspěšnějších českých spisovatelek Alena Mornštajnová opět překvapuje; její nový román je dramatickým příběhem obyčejné rodiny, kterou velké dějiny během jedné listopadové noci rozdělí a postaví proti sobě. Sledujeme příběh Marie Hajné, která je kvůli účasti na demonstracích zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení. Ví, že už nejspíš nikdy neuvidí vyrůstat své děti, a při životě ji udržují jen dopisy. A taky naděje, že se nakonec přece jen shledají...
Vedle toho se odvíjí příběh dívenky Magdaleny, která je odebrána rodičům a umístěna do „ozdravovny“, ve které se vychovávají nové komunistické kádry. Jejich osudy se jednoho dne protnou, ale zcela jinak, než si obě představovaly a přály.

Publikováno: 17. 05. 2021