Ochutnávačka

Ochutnávačka je zpověď mladé Magdy Ritterové, která se jako jedna z patnácti žen stala ochutnávačkou jídel pro Hitlera..

O čem kniha je?

Mladá Magda Ritterová, hlavní hrdinka příběhu, je poslaná svými rodiči k její tetě a strýci v domnění, že ji tak uchrání před hrůzami války. To však ještě netuší, jakému nebezpečí ji vystaví. Magda si totiž v novém místě bydliště shání práci a tu taky dostane. Práci, kterou však nemá šanci odmítnout. Stane se jednou z patnácti žen, které ochutnávají jídlo pro Hitlera. Krom každodenního strachu o život svůj i rodičů, zažívá i první lásku. Z obyčejné a nevýrazné dívky situace vytvoří odhodlanou ženu, která je za své vnitřní přesvědčení a hodnoty odhodlaná bojovat..

Jak se mi líbila?

Na rovinu říkám, že jsem z celé knihy naprosto unesená! Nic podobného jsem ještě nikdy nečetla. A to zpracování! Skvělý. Autor zkombinoval historická fakta s trochou románové fikce. Příběh se odehrává v období 2. světové války a události v případě této knihy sledujeme z té opačné strany. A to ze strany příznivců Hitlera - jaké naděje do svého vůdce vkládali, jak mu bezmezně věřili, jak opravdu věřili, že Hitler dělá vše jen pro jejich dobro, pro dobro Německa, že skutečně dokáží vyhrát, jak nevěřili v "povídačky" o koncentračních táborech.. V příběhu rovněž sledujeme, jak se Hitler choval k těm, co byli v jeho blízkosti, i k samotné Magdě, jejímž poselstvím bylo ho chránit.

Autor v závěru sděluje, kterými událostmi se nechal volně inspirovat a co si pro potřeby svého románu upravil, dozvídáme se zde mnoho informací o Hitlerovi a také o Evě Braunové. Knížka si rozhodně zaslouží více pozornosti a ode mě dostává plný počet bodů. Je důležité si tyto události neustále připomínat a dělat tak, aby k nim už nikdy nemuselo znovu dojít. 

Mé hodnocení: 100 %


Autor: V.S. Alexander
Počet stran: 336 s.
Nakladatelství: Alpress
Datum vydání: 2018
Anotace:
Rodiče pošlou Magdu k příbuzným do Bavorska, aby ji uchránili před bombardováním Berlína. Od dívek jejího věku se očekává poslušnost a loajalita vůči třetí říši, Magda se dokonce stane ochutnávačkou jídla určeného pro samotného vůdce. Ve víru nebezpečných událostí se snaží nalézt svobodu i důstojnost a v neposlední řadě naplnit svou touhu po lásce, bezpečí a pomstě. 

Publikováno: 16. 05. 2019