Vůně ďábla

Detektivní sérii s Malin Forsovou mám moc ráda a doporučuji ji úplně všem, kteří od příběhu vyžadují víc než "pouhou" krimi zápletku. Knihy Monse Kallentofta totiž sice spadají do kategorie "krimi", ale čtenář zde není pouze svědkem zločinu a následného vyřešení případu. Kallentoftovy detektivky jsou tak trochu jiné, plné květnatého projevu, emocí a poetické atmosféry. Ve svých příbězích se autor věnuje citlivým tématům a jeho styl vyjadřování je místy až lyrický. Autor navíc pochází ze severu, což samo o sobě už je tak trochu záruka kvality :)

O čem kniha je?

Vůně ďábla je v řadě již desátým dílem série, ve které hraje stěžejní roli inspektorka Malin Forsová. 

Co vám o tomto díle prozradím? Je o dost jiný než ty předchozí. Tentokrát se Mons Kallentoft zaměřuje především na svou ústřední postavu inspektorku Malin Forsovou a její niterní svět. Více se tak přibližujeme jejímu trápení, touhám a boji s vnitřními démony, které jsou pro ni často neuvěřitelně ubíjející. Samozřejmě nás ale autor ani v tomto díle neochudí o krimi zápletku a i zde Malin Forsové do života vstoupí zločin. Ten tam sice byl přítomen snad odjakživa, ovšem nyní je to velmi osobní..

Jak se mi kniha líbila?

Někomu už může připadat otravné sledovat boj Malin vs. flaška tequily, ale to už k ní prostě patří. Navíc ani v reálném životě se svých závislostí nezbavíme snadno a rychle. Někdy dokonce vůbec. A když se Malin ocitá sama v Thajsku, kam ji posílá její šéf především proto, aby změnila prostředí, není to pro ni zcela ideální místo na abstinenci. 

Co mi v tomto díle ale chybělo? Byly to už tradiční vsuvky hlasů zemřelých, které autor v tomto díle zcela vypustil. Velká škoda, protože jeden z aspektů, který dělá tuto sérii tak jinou, jsou právě vnitřní monology zemřelých. Na jednu stranu tento autorův tah chápu - chtěl ve Vůni ďábla věnovat pozornost primárně Malin a ne obětem. Proto snad ani nemůžeme považovat za hlavní téma této knihy vyšetřování vraždy. Doufám ale, že se těchto hlasů zemřelých v příštím díle opět dočkáme!

Jsem velmi zvědavá, jakým směrem bude tato série pokračovat. Trochu se bojím, že se pomalu blíží ke konci. Budu pevně doufat, že ne a těšit se na další díly! :) 

Ve spolupráci s Nakladatelství HOST.

Mé hodnocení: 80 %


Autor: Mons Kallentoft 
Počet stran: 300 s.
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 2019
Anotace:
Desátý případ inspektorky Malin Forsové.
Malin prochází osobní krizí a kvůli nevyřešenému případu se utápí v alkoholu. Její šéf jí nabídne poslední šanci a pošle ji na několik měsíců do Thajska, kde má pracovat jako kontaktní policistka na švédské ambasádě v Bangkoku. Velkoměsto však není plné jen vůní, barev a zvuků, ale i korupce, drog, alkoholu a smrti. Osamělost v cizím městě je pro Malin náročnou zkouškou a pokušení ji provází na každém kroku.
Záchránit ji může jen práce. Když se ve městě nalezne tělo švédské ženy, probudí se v Malin lovecký instinkt. Proč byla žena zavražděna tak brutálním způsobem? Malin se ocitá uprostřed případu, se kterým si neví rady thajská ani švédská policie. Aby našla řešení i nemilosrdného vraha, bude se muset ponořit hluboko do minulosti.

Publikováno: 24. 04. 2019