Život po tobě

POZOR – pokud jste nečetli první díl Než jsem tě poznala, tak okamžitě přestaňte číst a fofrem utíkejte pro první díl do knihkupectví! :D Vyhnete se tak  nejen spoilerům, ale prožijete nádherný milostný příběh, jenž se odehrál mezi Louisou a Willem..


A jaký je život po Willovi? Louisa Clarková už není Louisa Clarková..


Louisa Clarková se snaží vypořádat se smrtí Willa Traynora. Žije v Londýně, má nudnou práci a vlastně i nudný život. Ne však na dlouho. To vše má totiž narušit nečekaná nehoda, která ji zavede zpátky domů k rodičům. Zde jsou však její rány na duši ještě více otevřeny a tak netrvá dlouho a vrací se zpátky do svého osamělého londýnského bytu. V Louisině životě se po dlouhé době objevuje muž. A nejen on. Jednoho krásného dne se jí obrátí život naruby ve chvíli, když se před jejími dveřmi objeví šestnáctiletá dívka Lilly. Lilly je velmi nezvladatelná puberťačka, která si dělá vše po svém. A navíc tvrdí, že je Willova dcera..

„Za šest týdnů jsem už byla zpátky v Anglii, našla jsem si práci v Shamrock a Clover, vyspala se s chlápkem jménem Phil, kterého už jsem pak v životě neviděla, a čekala, kdy přijde ten pocit, že doopravdy žiju. O devět měsíců později jsem pořád ještě čekala.“

Autorka se v knize věnuje snaze vyrovnat se s úmrtím milovaného člověka. Snaze naučit se zase žít. Ukazuje se, že překonat smutek je těžší než Louisa předpokládala. Její vždy dobrou náladu vystřídaly deprese a osamělost, její vždy pestré a originální oblečení vystřídaly džíny a trička. Nic však není tak černé, jak se na první pohled zdá. Je tu totiž ještě záchranář Sam. A já si strašně moc přála, aby ji zachránil a ona konečně zase dokázala milovat.. 

Nechci Život po tobě srovnávat s prvním dílem. Mé pocity z knížky nejsou však takové, v jaké jsem doufala. Chtěla jsem toho pro Louisu víc. Jak celý její příběh (prozatím) dopadl nevyhovovalo mým potřebám.. I když knížka nebyla tak emocionálně náročná jako první díl – byla jsem v depce, i když už Louisa v depce tolik nebyla. V knize je hodně cítit, že Will nechybí jen Louise, ale i celému příběhu. Jeho místo měla zřejmě nahradit Lilly..

Jojo Moyesová se pustila do silného tématu - vyrovnání se se smrtí milované osoby. Příběh Louisy demonstruje, že i když nad smrtí blízké osoby nejde jen tak mávnout rukou, tak se člověk prostě musí snažit žít dál a naplno. Ale občas to může trvat déle, než jsem čekali.

Nicméně Jojo Moyesová píše vážně velmi čtivě, takže od ní doporučuji jakoukoli knihu :)

P.S. Život po tobě nedoporučuji číst za deštivého počasí. 

Mé hodnocení: 75 %

Autor: Jojo Moyesová
Počet stran:  400 s.
Nakladatelství: Ikar
Datum vydání: 2016

Anotace: 

Kdybyste ztratili někoho, koho jste moc milovali, jak moc by to změnilo váš pohled na svět? V pokračování světového bestselleru Jojo Moyesové Než jsem tě poznala najdeme Louisu Clarkovou v přesně takové situaci. Po intenzivním půlročním vztahu s ochrnutým Willem Traynorem, který se rozhodl ukončit svůj život asistovanou sebevraždou, zůstává Louisa sama, zmítána smutkem a výčitkami svědomí. Po vážném úrazu se navíc musí vrátit domů k rodičům. Jako by byla najednou zpátky na začátku cesty – život po Willově smrti totiž znamená učit se leccos znovu, stavět na nových základech. Záchranář Sam Fielding, pro něhož je kontakt se smrtí každodenní náplní práce, by snad mohl být právě tím, kdo Louise pomůže se zase vrátit do života, jenomže pak se z Willovy minulosti nečekaně jako uragán vynoří Lily – jeho šestnáctiletá nezvladatelná dcera. A všechno je rázem jinak… 

Publikováno: 01. 04. 2017