Komiksová filozofie

Ještě než jsem knihu otevřela, mihla se mi v hlavě otázka - doopravdy lze stěžejní témata filozofie vměstnat do jedné útlé knihy? A ještě k tomu komiksu?

Nyní má odpověď zní: ANO!

Autoři podle mého překonali sami sebe a dokázali témata podat zábavnou formou!

O čem kniha je?

Jak už název knihy napovídá - jedná se o komiks, jehož průvodcem je řecký filozof Hérakleitos. Hérakleitos svým čtenářům zprvu nastíní časovou osu a pak už se vrhne do své kánoe a vydá se na cestu po hledání informací. Při svém putování napříč světem potkává významné osobnosti oboru filosofie - ať je to Platón, Aristoteles, Sokrates, John Locke, Nietzsche a mnoho dalších. Čtenář se o každém z nich dozvídá základní informace, ale i různé perličky z jejich života.

V knize jsou obsaženy témata jako je:

- logika

- mysl 

- vnímání

- svobodná vůle

- etika

- bůh

Každému z témat je věnovaná celá kapitola. 

Jak se mi kniha líbila?

Na to, že se nejedná o 176 stran čistého textu, myslím, že se autorům skvěle podařilo čtenáře seznámit se základními teoriemi filozofie, nejvýznamnějšími filozofickými osobnostmi a usnadnili tak lajkovi seznámení s úvodem do filozofie. Některé dialogy mi doteď utkvěly v hlavě a ačkoli nejsem ten typ člověka, který by nad vším hloubavě přemýšlel, rozpitvával původ světa, vedl sáhodlouhé diskuze nad tím, zda vlastně vůbec existují barvy, židle či dokonce svobodná vůle, tak mě spousta vyslovených argumentů donutila se pozastavit a zamyslet se. 

Samozřejmě nelze tvrdit, že tento, velmi atraktivní, komiks pomůže studentovi komplexně porozumět oboru filozofie. Nicméně jsem přesvědčena, že takovýto koncept mu rozhodně ulehčí studium, může si ujasnit, co zná a třeba se dozvědět i něco nového. Navíc je to pojato mnohem zábavnější formou než jsou "obyčejné" školní učebnice a tak to třeba ve studentech zaseje semínko touhy dozvědět se víc. Takže neberte komiks příliš vážně, ale užijte si odlehčenou verzi výkladu ze školních přednášek :)

Za mě si tento počin zasluhuje maximální pozornost!

P.S. Komiksy do školních lavic!

Mé hodnocení: 100 %

Foto ukázka:


Autor: Kevin Cannon, Michael F. Patton
Počet stran: 176 s.
Nakladatelství: Universum
Datum vydání: 2019
Anotace:
Dvojice autorů nás v tomto komiksu provádí dějinami filozofie vtipným a svižným způsobem. Myšlenky západních velikánů se zde otevírají úplně pro každého a zbavují nás strachu z velkých jmen jako Platon, Aristoteles, Descartes nebo Nietzsche. Mnohdy neprůchodné myšlenkové systémy se vám rozvinou v dlani a probudí zájem o to, jak se naše západní civilizace vyvíjela až do současnosti.

Publikováno: 07. 03. 2019