Polární záře

Kniha Polární záře je mou první českou sci-fi. A musím uznat, že se vážně povedla! Příběh této skvělé knihy se točí kolem objevování Nové Země, což je souostroví v Severním ledovém oceánu. 

„DĚKUJEME ZA SPOLUPRÁCI.“ 

Mezi hlavní postavy příběhu patří:

Petr Bruner – český fotograf, který se chystá vycestovat do Nové Země, aby zde nafotil snímky pro časopis zaměřený na turistiku.

Světlana Zarecká – je nejen doktorandka z Moskvy, geoložka a atraktivní mladá žena. Nyní má velice tajný úkol..

Gennadij Volkov – pilot, který má za úkol přiblížit se k neznámému objektu. Ovšem nastanou jisté komplikace a on je nucen se katapultovat a následně zůstat uprostřed oceánu, opuštěný, v nafukovacím člunu  a na pospas osudu.

Alexandr Gomelskij – kapitán jaderné ponorky, který v její blízkosti zpozoruje velice podivné jevy. 

„No a pak tu ještě byly polární záře, nejúchvatnější divadlo, jaké nabízí příroda za polárním kruhem. Ta jediná mi bude chybět, pomyslel si a sešel ze schodů na panelovou cestu plnou lepkavého bahna.“

Akce, napětí, dojetí i trocha té romance – nic z toho Polární záři nechybělo. Naši hrdinové bojovali o život, byli svědky podivných a těžko vysvětlitelných jevů a dokázali se obětovat pro ostatní. Nejvíce mě z celého příběhu bavila část odehrávající se na ponorce, která nabízela spoustu zajímavých postav a situací. Sice ve mně ke konci příběhu zůstalo pár nezodpovězených otázek, ale to mi rozhodně nezkazilo dojem z celé knihy:) 

plusy

 - autor každou kapitolu zakončuje otevřeně, což ve vás vzbudí zvědavost a tak jste nuceni číst dál a dál, protože prostě NUTNĚ potřebujete zjistit, jak to celé dopadne.

- co bych ráda vyzdvihla, tak je to fakt, že se autorovi podařilo udržet po celý příběh napínavou atmosféru.

- při čtení se mi vybavilo pár děl z pera Julesa Verna, což mě velmi potěšilo :) 

- postavy příběhu byly uvěřitelné, zajímavé a především sympatické.

minusy

- a jaké je jediné minus knihy? Mohla mít klidně o pár desítek stran víc! :) 

Autor na konci knihy popisuje, že reálně by si kniha zasloužila větší množství postav, ale pro přehlednost to čtenáři usnadnil a v příběhu zmínil jen ty „nejdůležitější“. Za tento počin jsem mu hodně vděčná, protože se mi často stává, že se ve velkém množství postav ztrácím. Zde jsem měla problém pouze ze začátku, ale pak už jsem se v tom kdo je kdo bez problémů orientovala. Místy se sice objevovaly odborné názvy, což se přiznám, že jsem jim  úplně nerozuměla, ale na konci knihy jsou naštěstí vysvětlivky, což je naprosto super a spoustu věcí mi to tak pomohlo pochopit. Celkově na mě kniha působila velmi dobře – na to, že je z pera českého autora a já ještě žádnou českou sci-fi nečetla, tak jsem velice mile překvapena.


Děkuji Jiřímu Mazurkovi za poskytnutí e-knihy k recenzi :)

Mé hodnocení: 90 %

Počet stran: 153 s.
Nakladatelství:  Mystery Press
Datum vydání: 2017
Anotace:
V Severním ledovém oceánu se kapitán jaderné ponorky ruské federace Alexander Gomelskij snaží vypořádat s řadou záhadných událostí a selhaní, ke kterým dojde při návratu z rutinního námořního cvičení. 
Major Gennadij Volkov, stíhací pilot ruského letectva, vzlétá k neznámému létajícímu objektu a krátce na to je jeho stroj zničen a major zanechán na pospas oceánu. 
Světlana Zarecká, postgraduální studentka geologie, je poslána do centra dění s tajnými instrukcemi a shodou okolností se zde setkává s Petrem Brunerem, českým fotografem a dobrodruhem. Její instrukce jsou jasné: nepohodlné osoby je nutné zlikvidovat. 
Mezitím odkrývá ruská armáda na dalekém severu přísně tajné naleziště, které může změnit dějiny lidstva, a průzkumník Aivars Balakin se právě chystá vykročit tam, kam lidská noha dosud nevkročila...

Publikováno: 29. 11. 2017