Černooká

Román Černooká zaznamenal velký boom napříč celými sociálními sítěmi, všichni ho vychvalovali do nebes a já přemýšlela, zda si ho pořídit, nebo ne. Své dilema jsem vyřešila jednoduše a knížku si nekoupila, ale půjčila z knihovny. Teď toho trochu lituji, protože by si zasloužila stálé místo v mé domácí knihovničce.

O čem kniha je?

Hlavní hrdinkou je osmnáctiletá Viktorie, která se snaží žít obyčejný teenagerovský život. Moc se jí to ale nedaří a není se čemu divit -  jejím dětstvím otřásla tragédie - v 9ti letech přihlížela tomu, jak zákeřná nemoc pomalu zabíjí její maminku. Toto neštěstí lze označit jako konec Viktoriina dětství. Od té doby se patlala ve svých emocích sama, otec ji neuměl být oporou a neměla nikoho jiného, kdo by ji její smutek alespoň trochu ulehčil. Dodnes se z toho všeho tak úplně nevzpamatovala. A co celou situaci ještě více komplikuje? Do života jí z ničeho nic vstupuje "dívka", která vnesla do jejího života děsivou, temnou stránku, kterou nedokáže ignorovat. Tato dívka, kterou sama Viktorie nazývá Černooká, ji podsouvá ty nejčernější myšlenky, kdy se ji zamane. A Viktorii stojí mnoho sil, aby jí dokázala vzdorovat. Dokáže Viktorie tuto temnu stránku své duše potlačit nebo jí podlehne?

A jak se mi líbila?

Jak už jsem zmínila - Černooká je velmi opěvovaným titulem a tudíž mé očekávání bylo vysoké. Trochu jsem se bála, že to dopadne podobně jako u Smrtky, ale v tomto případě jsem byla velmi, velmi mile překvapená.

Hlavní hrdinka je oblíbitelná a myslím, že žádný čtenář by neměl mít problém se do ní vcítit. Což také zapříčiňuje fakt, že vám z příběhu nebude dobře. Společně s hlavní hrdinkou se doslova nimráte v pocitech a emocích dospívající dívky, která se snaží vyrovnat se svými vnitřními démony. Nevíte co je realita a společně s Viktorií přicházíte na to, že smrtí milované osoby to celé nekončí – to zlé teprve přichází - vnitřní válka o klid v duši..

Příběh byl uvěřitelný a psán s neuvěřitelnou lehkostí. Autorka v žádné části netlačila na pilu, ale ani nechodila kolem horké kaše. Zdlouhavější začátek knihy připravoval čtenáře na okamžik, kdy se na scéně objeví Černooká - a od té chvíle to bylo jedno velké WOW!

Co se týče autorčina stylu psaní - za mě velká pecka. Autorka se může chlubit pestrou slovní zásobou, text působil velmi vyzrále, místy až poeticky. Přečetla jsem ji za jedno odpoledne a i když se jedná o young adult žánr, je to dost netypické YA - žádný přeslazený příběh, u kterého budete dávat oči v sloup a konec odhalíte téměř po první stránce. Ne. Tohle je temný, psychologický příběh, který má co předat i čtenářům, kteří by si ji asi k četbě nevybrali. Je zde cítit určitý přesah - doopravdy nechápu, že něco takového napsala tak mladá slečna, klobouk dolů! Anna Musilová může být na svůj debut na literární scéně doopravdy pyšná.

plusy: 

- Velmi překvapivý konec.
K tomu naprosto nádherná obálka, která zaujme hned na první pohled.
- Čtivost.
- Nenucenost.

Černooká je sonda do duše mladé dívky, ale také rodiny, kde to nefunguje tak, jak by mělo. Knihu doporučuji! Velmi. Všem.

Mé hodnocení: 90 %


Autor: Anna Musilová
Počet stran: 288 s.
Nakladatelství: Yoli
Datum vydání: 2018
Anotace:
Temný thriller o pozvolném propadu do deprese vyvolané dávným traumatem. 
Viktorie je osmnáctiletá studentka, která žije zdánlivě normální život. Chodí na střední školu, řeší rozpory s kamarádkou a právě prožívá první lásku. Skutečnost je však jiná, než se na první pohled zdá. Před lety zemřela Viktorii matka a ona se s tím dosud nevyrovnala. Jednoho dne spatří v zrcadle záhadnou dívku – přízrak s černýma očima, který jí začne podsouvat zvrácené myšlenky. Kdo je tahle nevypočitatelná Černooká? A dokáže ji Viktorie porazit?

Publikováno: 12. 10. 2018