Světla zimní noci

Světla zimní noci jsou předurčena k tomu, aby Vás pohltila – ať už svou autentičností, dokonale vykreslenou dějovou linkou či životním osudem dvou žen, ze kterých by se za jiných okolností zřejmě nikdy nejlepší přítelkyně nestaly. Já si nemůžu pomoc, ale Světla zimní noci musím zařadit vedle Hany jako druhou nejlepší knihu s touto tématikou.

A proč právě tyto dvě? V čem se tak liší od kvanta podobných válečných/poválečných knih?

Je to jednoduchý.

Ukazují a popisují válku jinak.

O čem kniha je?

Příběh Světel zimní noci se odehrává ke konci druhé světové války. Hlavní postava, Noa, je mladá dívka, která se za svůj krátký život už musela vypořádat s vyhnáním z domova, odebráním svého prvorozeného dítěte, pracovat a dokonce i žít na železniční zastávce. Tam se jí ale život změní v okamžiku, kdy si všimne vagónu, plného malých dětí, který směřuje do koncentračního tábora.. Události se vyvrbí tak, že jejím novým domovem se stane cirkus, kde se potkává s nepříliš milou Astrid..

Síla přátelství - to se mi jako první vybaví, když se myšlenkami vrátím k příběhu. Je o soudržnosti v těch nejtěžších chvílích, jaké si my TEĎ jen stěží dokážeme představit. Po prožití celého příběhu Noy a Astrid, se Vaše problémy promění ve smítka prachu..

Jak se mi kniha líbila?

To, co jsem od příběhu dostala, jsem absolutně nečekala. Silné a výrazné postavy, které spojuje přátelství. Výjimečné přátelství. A tak silné, že jsou jedna pro druhou schopna obětovat úplně všechno. 

Příběh je plný tajemství, křivd, nenávisti.. Ale také odpuštění, lásky a přátelství. Kniha je zasazena do období druhé světové války, není tedy překvapením, že se v ní setkáváme s tématem židovství a nacismu. Při určitých scénách jsem nedokázala nechat své emoce na uzdě a skutečně mi bylo až fyzicky špatně z představy, že tohle není žádná fikce, nýbrž příběh a situace, které v oné době byly na denním pořádku..

plusy:

- přenádherná obálka.

- originalita - Světla zimní noci nás zavedou do prostředí cirkusu. Nevím jak vy, ale já nic podobného ještě nečetla. 

- nehrála okatě na city, ale i přes to mě dokázala rozplakat.

Všechno to fungovalo skvěle! Tohle je jednoznačně jedna z knih, které budou mít své čestné místo na seznamu "Nejlepších knih za rok 2019"! Ano, tak moc mě kniha okouzlila, emocionálně zničila a pohltila. Za mě jedno velké DOPORUČUJI.

Jestli je něco, kvůli čemu jsme se ve škole učili číst – jsou to právě takové příběhy jako Světla zimní noci..

Mé hodnocení: 100 %


Autor: Pam Jenoff
Počet stran: 368 s.
Nakladatelství: Motto
Datum vydání: 2018
Anotace:
Nou vyhnali z domova a přinutili ji vzdát se svého dítěte, protože otěhotněla s německým vojákem. Žije a pracuje na malé železniční zastávce, kde jednoho dne zastaví vagon plný židovských nemluvňat směřující do koncentračního tábora. V okamžiku, který převrátí celý její život naruby, Noa bez rozmyšlení popadne jedno z dětí a uteče s ním do zasněžené noci. Útočiště nalézá u kočovného cirkusu, kde se musí naučit nebezpečnou akrobacii na visuté hrazdě, aby skryla svou pravou identitu. I přes počáteční neshody se spřátelí s akrobatkou Astrid. Když ale pravda vypluje na povrch, musí se obě rozhodnout, zda je jejich výjimečné přátelství dokáže spasit, nebo jestli tajemství, která ukrývají, vše zničí..

Publikováno: 28. 01. 2019