Hirošima

Na začátku srpna tomu bylo přesně 75 let od bombardování Hirošimy a v rámci tohoto výročí Nakladatelství LEDA nově vydalo krásnou knihu od Johna Herseye - Hirošima..

O čem kniha je?

Šest přeživších podává svědectví o tom, co se odehrávalo těsně po bombardování a jaké následky to pro ně mělo do života.

Jak se mi líbila?

Hirošima je silná a emotivní zpověď, která se čte velmi lehce a je napsaná opravdu srozumitelně a jednoduše, tudíž se nemusíte bát, že ačkoli se jedná o literaturu faktu, tak budete všemu rozumět a budete ji mít rychle přečtenou :) 

Kniha je plná lidskosti, ale také zoufalství. Asi nikdo z nás si nedokáže doopravdy představit, co lidé při bombovém útoku zažívali, ale tahle kniha nám to dokáže alespoň trochu přiblížit. Oceňuji, že se nakladatelství LEDA snaží upozornit na událost, které není (alespoň podle mě) věnovaná pozornost tolik, kolik by si zasloužila. Za to u mě mají velký palec nahoru. 

Některé pasáže nebyly tak poutavé jako ostatní, ale i tak z ní mám dobrý pocit a řadím ji k těm důležitým knihám :)

Ve spolupráci s Nakladatelstvím LEDA.

Mé hodnocení: 80 %


Autor: John Hersey
Počet stran:  200 s.
Nakladatelství: LEDA
Datum vydání: 2020
Anotace:
John Hersey líčí vzájemně se proplétající osudy šesti přeživších lidí v Hirošimě v hodinách a dnech po útoku. Přináší kroniku života mezi doutnajícími troskami plnými radioaktivity, líčí lidskost v jejích nejhorších a nejlepších projevech, je plná příběhů nezměrné obětavosti, nesnesitelné bolesti a zármutku.
V pozadí cítíme otázku, zda je vyhlazovací válka – i ta s dálkově ovládanými drony, vojenskými roboty a ohromující technickou a ekonomickou převahou – oprávněná, i když snad slouží spravedlivému účelu. Co když z ní vyplývající duchovní i hmotné zlo a vybičovaná nenávist obsahuje důsledky, které daleko převažují všechno dobré, co by vítězství mělo přinést? A lze vůbec konečné vítězství takto vybojovat? Kdy budeme schopni jasně odpovědět?

Publikováno: 02. 09. 2020