Nejlepší pro všechny

O čem kniha je?

Jak můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami být šťastní neumíme?

Jak se mi líbila?

Uf, tohle bylo fakt neskutečně dobrý. Co dobrý, výborný! Tři hlavní postavy - babi, mamka a syn. A jeden velký exkurz do jejich myslí.

Co je největším plusem knihy? Bezkonkurenční psychologie postav, je to neskutečně dobře napsané, chvíli se ocitáte v hlavě Vikiho, střih jste v mysli Hanky, střih cítíte jak situaci vnímá Eva. Díky tomu chápete, proč si hlavní postavy ne a ne porozumět, proč si činy toho druhého vykládají po svém, proč toho zůstává tolik nevyřčeného...

Měla jsem pocit, jak kdyby mi před očima běžel film a já strašně moc nechtěla, aby skončil.

Mezigenerační vztahy, problémy v rodině, v komunikaci, neporozumění, strašně moc velké neporozumění, které je až destruktivní..

Zasáhlo mě to, moc... V jednoduchosti je prostě krása, není potřeba vymýšlet nereálné zápletky, stačí vzít úplně běžné, každodenní problémy a drtivá většina čtenářů se v příběhu díky tomu najde.

Věřím, že styl vyprávění nemusí sedět každému, je velmi osobitý, musíte si zvyknout, pak se zamilujete a necháte se jím lehce strhnout..tak dejte autorce šanci a uvidíte :)


Ve spolupráci s Nakladatelství HOST.

Mé hodnocení: 100 %Autor: Petra Soukupová 
Počet stran: 367 s.
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 2017
Anotace:
Jak můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami být šťastní neumíme? Desetiletý rozmazlený průšvihář Viktor žije v Praze s matkou, divadelní herečkou, která si s jeho výchovou ani s vlastním životem neví příliš rady. Když jednoho dne Hana dostává nabídku na natáčení seriálu na druhém konci republiky, bere ji jako příležitost, jak všechny své problémy vyřešit. Aby se mohla věnovat natáčení, přestěhuje Viktora přes jeho odpor k babičce na venkov. Namlouvá si přitom, že pro něj bude nejlepší, když změní prostředí, a pro její matku, která nedávno přišla o manžela, bude dobré, když nezůstane sama. Viktor se cítí zrazený a podvedený a jeho zoufalství je tím větší, že dominantní babička má jasnou představu o tom, jak by měl jeho život i život jeho matky vypadat. Kromě dramatického sžívání se s venkovem, sleduje román i další osudy Hany bojující se seriálovou rolí, s Viktorem, se svojí matkou i příležitostnými milenci. A rovněž příběh babičky, která si vedle Viktora začíná uvědomovat své slabosti a neodvratně přicházející stáří. A všichni přitom chtějí jeden pro druhého jen to nejlepší. Petra Soukupová ve své vrcholné formě znovu ukazuje, jak bravurně dokáže zachytit vyhrocené rodinné vztahy a prožívání dětského hrdiny v okamžiku, kdy si uvědomuje svou bezmoc ve světě dospělých. A také bezmoc dospělých vůči svým vlastním představám o štěstí. Jedna z důležitých událostí, kterou Viktor na venkově prožije, pak tvoří příběh souběžně vydávané dětské knihy Petry Soukupové Kdo zabil Snížka?

Publikováno: 01. 08. 2023