Zápisky o smutku

O čem kniha je?

Před 2 lety náhle zemřel otec Chimamandy Ngozi Adichieové. Ta v této krátké eseji na svého tatínka vzpomíná, vzdává mu hold a vyjadřuje soucit dalším z těch, kteří (nejen) během pandemie nečekaně přišli o někoho blízkého..

Jak se mi líbila?

Tohle byla tak osobní zpověď, až mám pocit, že mi ji z literárního - a vlastně ani z žádného jiného hlediska nepřísluší hodnotit. Nicméně, jak už můžete tušit, není to veselé čtení, je z toho cítit pochopitelně velmi silný smutek a zároveň láska k otci, který odešel nečekaně a až moc brzy..

Přečtete ji na jeden zátah, ale v hlavě vám zůstane dlouho. Na oddechové letní chvilky asi nic ideálního, ale na pochmurný podzim, kdy se chcete utápět v instantně depresivním čtení, tak to je značka ideál.


Ve spolupráci s nakladatelstvím Host.Autor: Chimamanda Ngozi Adichie
Počet stran: 100 s.
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 2022
Anotace:
Na smrt blízkých se nikdy nepřipravíme. Má však smysl se o to pokoušet.
V roce 2020 náhle zemřel James Nwoye Adichie. Jeho nenadálá smrt zasáhla celou rodinu roztroušenou po světě, včetně jeho dcery a globální spisovatelské hvězdy Chimamandy Ngozi Adichieové. Ta chtěla vzdát svému otci hold, zavzpomínat s láskou na moudrého a starostlivého tatínka. A také vyjádřit soucit všem lidem, kteří v pandemickém roce zažili podobnou ztrátu a kteří se stejně jako ona museli vyrovnávat se zármutkem. Vznikl tak esej Zápisky o smutku, nejprve publikovaný v časopise The New Yorker, později rozšířený do knižní podoby, v níž Adichieová přemýšlí o pocitech, o nichž běžně přemýšlet nechceme.

Publikováno: 30. 06. 2022