Lolita

L O L I T A  - dílo, o kterém slyšel snad každý, minimálně ve školních lavicích o hodinách literatury.

Já se k ní díky Knihkupectví KOSMAS dostala až teď a jsem za to ráda. Navíc nyní na regálech v knihkupectvích můžete najít rovnou 4 varianty nových vydání, která jsou opravdu krásná :) 

"Lolita, světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše. El-ó-el-í-té-á: špička jazyka se vydává na třístupňovou procházku patrem a na 'tři' ťuká o zuby. Lo. Li. Ta." 

O čem Lolita je?

Na téměř 400 stránkách sledujeme milostný vztah mezi čtyřicátníkem Humbertem a dvanáctiletou Lolitou.

Příběh jedné velké a tak trochu divné lásky.

Jak se mi Lolita líbila?

Příběh je vyprávěn v ich formě z pohledu Humberta, ve kterém se seznamujeme s jeho zakázanou láskou. Jedná se o velmi kontroverzní téma, jež muselo být ve své době o mnoho šokující než nyní. Lolita nabízí mnoho zvratů, zajímavý závěr a vývoj postav i vztahu mezi nimi. Mladičká Lolita je rozmazlená a umí lásky svého nevlastního otce hojně využívat a manipulovat s ním. Neměla zcela běžné dětství a zřejmě i to mělo vliv na utvoření její osobnosti - stala se z ní drsná a manipulující osobnost. Ona i Hubert jsou velmi zajímavými a nápaditými postavami.

Bohužel jsem měla jeden problém - ne a ne se začíst.. Nepomáhal tomu ani fakt, že se jedná o velmi popisnou záležitost. A tak jsem Lolitu četla pekelně dlouho. I přes to se jedná o velmi zdařilé a nadčasové dílo, ke kterému se určitě někdy v budoucnosti vrátím a věřím, že na podruhé se mi bude číst lépe.

Ačkoli téma může (a taky má) potenciálního čtenáře šokovat a některé může i odradit - nebojte se, autor se vyhnul jakýmkoli vulgarismům - oproti takové Lady Fuckingham je to hooodně slabý odvar, ale mnohem sofistikovanější - nejedná se tak o žádnou pornografii, navíc Nabokov ovládá bohatý a krásným poetický jazyk. Knihu mohu jedině doporučit :)

Ve spolupráci s KOSMAS.

Mé hodnocení: 80 %


Autor: Vladimir Nabokov
Počet stran: 380 s.
Nakladatelství: Paseka
Datum vydání: 2019
Anotace:
Šokující zpověď čtyřicátníka Humberta o bezmezné erotické posedlosti kouzlem dvanáctileté „nymfičky“ a jejích tragických důsledcích dokáže i bezmála půlstoletí po svém vzniku zasáhnout čtenáře otevřeností…

Publikováno: 10. 06. 2019