Jutta

Ráda si občas přečtu román z válečného odbobí a když mi přišla nabídka přečíst si Juttu, neodolala jsem..

Jutta - historický román, odehrávající se za dob druhé světové války na malém moravském městě. Kniha nám představuje životní příběh Zdeňka a Jutty, našich dvou hlavních postav.

Zdeňka, který chtě nechtě musí nastoupit na nucené práce do Říše. Jeho velký štěstím je skutečnost, že je ubytován u mladé Andrey, která se jeví jako celkem rozumná žena. Právě Andrea mi byla ze všech postav nejsympatičtější a to především svým lidským přístupem.

Vedle toho sledujeme nelehký osud mladé Židovky Jutty a její rodiny..

Jak můžeme správně odhadnout – cesty Zdeňka, Jutty i Andrey se setkají a my se stáváme svědky docela zamotaného „vztahu“, který mi popravdě příliš nesedl. Působil na mě nepřirozeně - celkově jsem si vývoj jejich situace představovala jinak.

Nicméně knihu jsem měla přečtenou za dva dny. Je velice čtivá, napínavá, i když v ní nebylo zlo zcela zřetelné a hmatatelné, tak nějak jste se po celou dobu četby cítili nejistí, při každém řádku jste tajili dech, co našim hrdinům pero autora přichystalo, jehož styl psaní je vážně parádní, má obrovskou slovní zásobu a mě to opravdu hodně bavilo. Jutta nám ukazuje, že doba, ve které se její příběh odehrává, dokázala i za normálních okolností milé a laskavé lidi donutit k ohavným činům. Na druhou stranu ukazuje i dobrotu a odvahu lidí, kteří se nebáli zachránit život cizímu člověku a tím riskovat ten svůj.

Je důležité si neustále připomínat minulé časy, abychom si vážili, v jaké době žijeme a je skvělé, že knihy na téma holocaust stále vycházejí. Příběh Jutty se mi do rukou dostal díky panu Vladimíru Černilovi, kterému bych tímto chtěla poděkovat. Určitě se podívejte na stránky knihy, dozvíte se tam spostu informací o knize, jejím autorovi a také, pokud Vás Jutta zaujala, si jí na těchto stránkách můžete objednat :)


Mé hodnocení: 80 %Autor:  Vladimír Černil
Počet stran: 256 s.
Nakladatelství: Extraphon
Datum vydání: 2018
Anotace:
Svět není ani černý, ani bílý. Dokonce ani uprostřed zuřící světové války. Hrdinstvím nemusí být jen nezištná záchrana opuštěné dívky, ale třeba i varování sousedky, která dokáže přemoci svůj strach jediným slovem: „Utíkej!“ To, i když je to jen jediné slovo, vrhá Juttu, mladinkou židovskou dívenku, do ulic válkou sužovaného Berlína. Zároveň se tou dobou stává Berlín nechtěným domovem pracovně nasazeného Zdeňka, který, vytržen z poklidného života v nevelkém moravském městě, právě zde poprvé v životě prožívá zamilování a lásku, zklamání, zradu, nenávist, slast milování i nečekanou pomoc. Osudy Zdeňka a Jutty se protínají za dramatických okolností, jimiž jsou donuceni se semknout a společně najít cestu nejen k sobě navzájem, ale především k přežití nástrah a hrůz, které jim osud a jejich bližní připraví. Podaří se jim uhájit alespoň holé životy? Po desítky let se čtenářům dostávala do rukou literatura s válečnou tématikou, v níž bylo téměř vždy striktně jasné, kdo jsou nepřátelé a kdo kladní hrdinové. Kniha Jutta je jiná. V příběhu nenachází čtenář prvoplánově ty zlé a ty dobré, ale autor nás provází válečným městem v německé říši, kde žijí lidé, jejichž charaktery jsou formovány dobou, v níž se ocitli. Válka je pozadím, na kterém se dech beroucí příběh Zdeňka a Jutty odehrává, ale skutečně důležití jsou ti, se kterými se na své cestě potkávají.

Publikováno: 12. 06. 2018