Vězněná

Nejen, že je kniha oblečená do děsivě tajemné obálky, skrývá hrůzu a děs také sama v sobě. 

"Zírala na muže a cítila, jak se okno příležitosti zavírá. Vteřiny letěly. Přistoupila ke stolu a popadla úzký bodec, největší z celé sady. Sevřela ho v pěsti a poprvé ji napadla ta strašná věc, kterou musí udělat, ještě než začne utíkat o život. Svírala zbraň křečovitě, po špičkách se přibližovala, až stanula nad svým věznitelem."

Když Vězněnou dočetl můj taťka a nesl mi ji do pokoje, řekl jen: „Hodně drsný“. Po těchto slovech jsem se na knihu těšila ještě víc a musela ji začít okamžitě číst. A drsný to teda bylo. Hodně!

Knihu Vězněná napsal Pavel Renčín na motivy skutečných událostí. Jedná se o případ Huberta Pilčíka, několikanásobného vraha. Doporučuji vám přečíst si o něm pár informací PO DOČTENÍ knihy, například zde.

Příběh obsahuje dvě dějové linie:

Život středoškolského učitele Martina, kterého sužují hrozivé noční můry a výpadky paměti

x

život malé Máji, která cestuje na Šumavu, kde má strávit se svou rodinou letní prázdniny. To, že zde zažije hotové peklo na zemi, zatím netuší..

Na první pohled se vám bude zdát divné, proč autor popisuje dva zdánlivě nesouvisející příběhy, ale vězte, že Renčín to má promyšlené dokonale, do posledních detailů.

Já osobně bych se v příběhu obešla bez postavy Martina. Oproti tomu osud Máji mě zasáhl a já v každé světlejší chvilce příběhu doufala, že teď už bude všemu konec. Opak byl však pravdou.. No, co vám budu povídat – bála jsem se už na první stránce. Vězněná je plná nočních můr, strachu, teroru, beznaděje a touhy přežít. Téměř po každé kapitole jsem si říkala „To jako vážně???“. 

Oceňuji, že autor tento, přinejmenším znepokojující, příběh zasadil do českého prostředí. Přece jen, takovýchto knih je u nás (bohužel) pomálu:) Jediným nedostatkem pro mě byl závěr knihy, který mi přišel až moc fantasy. Myslím, že kdyby autor příběh ukončil o pár desítek stránek dřív, zanechal by ve mně ještě silnější dojem. Vězněná i přes to patří ke knížkám, na které jen tak nezapomenu. 

Pavel Renčín brilantně ovládá popis hororové atmosféry. Svým stylem psaní je přirovnáván ke Kingovi – jelikož jsem Kingem dosud nepolíbená, asi po nějaké knize od něj přece jen sáhnu – a to díky českému autorovi, haha :)

btw. Určitě NEDOPORUČUJI slabším povahám!! I já jsem občas měla chuť knihu odložit, vzhledem k tomu, k jakým zrůdnostem v ní docházelo. Rozhodně nesouhlasím s označením knihy jako thriller, protože tohle byl horor.


Mé hodnocení: 95 % 

Autor:  Pavel Renčín
Počet stran: 236 s.
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 2015

Anotace:

Román Vězněná je bezkonkurenčně nejlepším thrillerem z pera Pavla Renčína. Čtenáři přebíhá po zádech mráz, když uváží, že děsivý příběh je inspirován skutečnou událostí ze šumavského pohraničí. Ponořte se do dusivé atmosféry samoty, divoké přírody a zla, které překonává lidské chápání. Při čtení se vám možná vybaví jméno Stephena Kinga, jehož dílům se román žánrově blíží.

Středoškolský učitel Martin trpí nočními můrami a podivnými výpadky paměti. Připadá mu, jako by jej stahovala neviditelná bažina, propadá záchvatům zuřivosti – a v posteli se mu zjevuje mrtvá dívka, o níž tuší, že by ji měl znát. Děsí se toho, jakou roli mohl v její smrti sehrát. A možná že se jen ztrácí v hlubině šílenství. Jeho tajemství má kořeny ve čtyřicet let staré minulosti a klíč k němu drží v ruce malá holčička Marie, která jede na prázdniny do šumavských hvozdů. Brána k jejímu hrůznému osudu, jenž je neoddělitelně propojen s osudem Martinovým, je otevřená dokořán a už není cesty zpět…

Publikováno: 12. 06. 2017