Svatá Barbora

Svatá Barbrora je komiksový román, který vychází z tzv. kuřimské kauzy - už je tomu 11 let, co všemi otřásl případ týrání dvou chlapců. Marek Šindelka, Vojtěch Mašek a Marek Pokorný se touto hrůznou událostí inspirovali a vytvořili příběh o hledání pravdy, o posedlosti.. Nečekejte ale plně autentické pojetí – autoři si příběh upravili po svém a z příběhu vyjmuli skutečné oběti. Svatá Barbora je jednou z konspiračních teorií, která vůbec nezní nereálně! 

Autorům smekám nejen za grafické zpracování, ale také za jejich úsilí okolo studia celé kauzy. Jaké to asi bylo, nimrat se ve všech zdrojích, prožívat veškeré to zlo znovu a znovu a dostávat se celé kauze na kloub? To si čtenář dokáže do jisté míry představit skrze stěžejní postavu příběhu - novinářku Andreu, která má za úkol napsat o Kuřimské kauze článek. 

plusy:

- Čtivost - komiks přečtete na posezení.

- Výtvarný skvost - jednotlivé kresby jsou velmi originální a propracované do detailu. Co se tedy týče grafického zpracování - to se povedlo na jedničku.

- Příběh je plný akce a napětí - rozhodně se nebudete nudit.

minusy:

- Jediné, co mohu vytknout, je lehce uspěchaný závěr příběhu.

Nicméně i tak komiks dává čtenářům podnět k zamyšlení nas tím, jak to tenkrát vlastně celé mohlo být.

Svatá Barbora je komiksová jednohubka, kterou vřele doporučuji! 


Mé hodnocení: 90 %


Autor: Marek Šindelka, Vojtěch Mašek, Marek Pokorný
Počet stran: 208 s.
Nakladatelství: Lipnik
Datum vydání: 2018
Anotace:

Mladá novinářka Andrea dostala za úkol napsat článek o nikdy neobjasněné kauze, kterou před několika lety žila celá republika. V jejím středu stála dospělá žena vydávající se nejprve za jedenáctiletou dívku a později v Dánsku za stejně starého chlapce. V příběhu se vršily nové a nové záhady, konspirační teorie se měnily ze dne na den. Týrání, vliv všemocné sekty, nitky vedoucí do nejvyšších sfér. Andrea je čím dál více pohlcována pátráním, zapomíná na svůj osobní život, na svého přítele Jakuba, ze stěn svého pokoje vytvoří obří nástěnku plnou jmen, událostí a souvislostí. Dozvídá se nové skutečnosti, vždy se jí narýsuje možná varianta, která je následně popřena, každá nalezená odpověď pokládá další otázky. Andrea se ztrácí v nekonečném labyrintu, ale nedokáže přestat hledat pravdu, a když se jí nakonec zdá, že ji má téměř na dosah, je postavena před zásadní otázku: Co všechno je ochotna obětovat?


Publikováno: 06. 11. 2018