Kmeny 90

\\ K M E N Y  9 0 \\

25 kapitol.

26 autorů.

Jak si vlastně definovat kmeny? Za zcela vytihující a poeticky znějící označení, které mě kdesi upoutalo, považuji toto:

paralelní mapy našeho světa

↪ Je libo Underground, alternativu, Dračí doupě, skate, brusle, skinheads, rap, graffiti a spoustu dalších subkultur, které jsou příznačné pro divoká 90. léta? Pro období svobodného ducha, který šel proti tlaku totality. Období originality. Období nezávislosti. 

KMENY 90 nám je všechny nabízejí a to hezky pod drobnohledem. 

Kmeny jsou jednoznačně jednou z nejzajímavějších knih, které vlastním. Jsou:

- Grafickým skvostem, přitažlivým nejen po vizuální stránce.

Ale především

- Nutností pro všechny, které zajímají dějiny subkultur, jež na našem území představovaly určitý trend v období devadesátých let. Některé z nich už odvál čas, ale spoustu z nich nikdy nevymizely a jiné naopak opět ožívají.

Kniha mě velmi obohatila a to nejen na úrovni informační, ale umožnila mi nahlédnout také do psychiky a motivace členů vybraných subkultur. Čtení jsem si naprosto užívala, dozvěděla jsem se mnoho nového a navíc jsem si i u subkultur, ke kterým jsem často skeptická, udělala obrázek o jejich motivaci, stylu života, apod - na konci každé kapitoly jsou rozhovory s insidery, které přesně na tohle všechno čtenáři umožní nahlédnout. Informační linii dodávají tu správnou atmosféru dobové fotky, kterých tam najdete požehnaně a všechny jsou naprosto boží! :) Po dočtení mě doprovázela pachuť lítosti, že i když sice jsem 90tkové dítě, tak tyhle subkultury mě minuly.

Právě  knihy jako Kmeny obohacují dnešní mainstreamovou kulturu a udržují ji naživu. Jít proti proudu, ne s davem :) Proto ji doporučuji všema deseti.

btw. Pokud by Vás tato tématika zajímala, tak ČT vysílala i seriál Kmeny, který mohu také jedině doporučit :)

Malá foto ochutnávka:


Mé hodnocení: 100 %
Autor: Vladimír Brož
Počet stran: 816 s.
Nakladatelství: Biggboss
Datum vydání: 2016
Anotace:
Po úspěšných knihách KMENY a KMENY 0 přichází Vladimir 518 v roli editora s poslední částí této výpravné trilogie. 
Publikace KMENY 90 mapuje unikátní období devadesátých let pomocí vhledu do prostředí městských subkultur a okrajových kulturních společenství. V celkem 25 kapitolách kniha sleduje důsledky dramatických proměn, které nastartovala revoluce v listopadu 1989. Kniha vychází již tradičně v grafické úpravě Jana Havla. Politický převrat v listopadu roku 1989 zcela změnil charakter městské nonkonformní mládeže. Ta okamžitě po politickém uvolnění začala absorbovat nové impulzy ze zahraničí, které ovšem mnohdy přetavovala v naprosto originální kulturní novotvar, stojící někde na pomezí východu a západu, undergroundu i popkultury. Tato situace potvrzuje i dnes již trochu otřepanou frázi, že devadesátá léta jsou vlastně druhé „šedesátky“. Toto srovnání ovšem zcela přesně pramení z totožného kulturního rozkvětu, který probíhal jak v hlavním společenském proudu, tak na jeho okraji. Tam se již před rokem 1989 připravovalo mnoho (do té doby ne příliš viditelných) společenství, které díky politickému převratu zažilo několik let nevídané pozornosti. Punkové, metalové i třeba novovlné skupiny prodávaly své desky v desetitisícových nákladech a nově vznikající kluby nezvládaly nápor fanoušků při jejich koncertech. K těmto v základu již existujícím subkulturám se ovšem začalo přidávat velké množství těch nově vznikajících a právě ony vnesly do nově vznikající demokracie ještě další, zcela svěží a do té doby nevídaný vítr. Díky nevyjasněné majetkoprávní situaci se dokonce i v centru měst usazují squateři. Rock’n’roll devadesátých let většina lidí vnímá především prizmatem fenoménu retrofilmu Šakalí léta, ovšem někde hluboko za ním už v tu chvíli bobtná mnohem reálnější a magičtější rockabilly scéna. Do Prahy a následně do celých Čech se naplno dostávají fenomény jako graffiti, rap a breakdance. Vedle celorepublikové exploze rockových klubů, se začíná rozvíjet i silná elektronická scéna, ve které je samozřejmě možné sledovat mnoho různě specializovaných proudů. Od travelerské free techno komunity, přes undergroundové jungle a drum and bass kluby, až po velké haly a festivaly zasvěcené house music. Vedle už existující a dále se rozvíjející skateové scény se etabluje ta bruslařská, podobně jako vedle punkové ta skinheadská. Ze scifi komunity se vyděluje proud hráčů deskových her a zavírá se na dlouhé roky do přítmí svých specializovaných heren. Scény, do té doby označované jako alternativa a underground, procházejí velkou transformací a mnohde nezůstává kámen na kameni. Objevují se skuteční vontové, po pár solitérních pokusech se ustaluje reggae scéna a společně s tím se paralelně v jiné části společnosti z mnoha depešáků stávají ortodoxní fans skupiny Oceán.


Publikováno: 20. 11. 2018