Filmové spekulace

O čem kniha je?

Tato kniha, uspořádaná podle klíčových filmů ze sedmdesátých let, z nichž všechny viděl poprvé jako mladý divák, je stejně intelektuálně přísná a pronikavá jako svižná a zábavná. Je to zároveň filmová kritika, filmová teorie, reportážní počin i úžasná osobní historie, a to vše je napsáno jedinečným “tarantinovským” stylem.

Jak se mi líbila?

Konečně další kniha z pera mé největší platonické lásky:)

Z textu je intenzivně cítit obrovská láska k filmu někoho, kdo se pro filmy narodil, kdo jimi žije a kdo je v #makingmovies setsakramentsky dobrej:) A já si ji moc užila!

Nalijme si ale čistého vína - ty části věnované jen a jen velmi detailním rozborům filmů, jsou pro ty z nás, kteří tyto filmy vůbec neznají, trošku zdlouhavé. Na druhou stranu se mi líbilo, že čtenář dokáže díky těmto rozborům pochopit, jak lze o filmech uvažovat, čeho všeho si v nich může všímat a hlavně pozná, jak o nich uvažuje QT.

Samozřejmě mě moc bavil výčet hororů, které QT viděl a jeho názor na ně! A závěrečná část s Floydem? Tak ta byla neskutečně silná.

Jestliže jsou takové knihy útěchou za to, že už se nedočkáme žádného dalšího filmu, pak se s tím smířim o něco snáz:) Ale stejně pořád doufám, že si dá Mistr jen pauzičku, klidně pár let, jestli to potřebuje, a zase se nějakého toho #masterpiece dočkáme.


Ve spolupráci s knihkupectvím Luxor.

Mé hodnocení: 80 %Autor: Quentin Tarantino 
Počet stran: 320 s.
Nakladatelství: Universum
Datum vydání: 2023
Anotace:
Quentin Tarantino je nejen jedním z nejslavnějších současných filmových tvůrců, ale také jedním z největších filmových expertů. Dlouhá léta v rozhovorech mluvil o tom, že se jednou vrhne na psaní knih o filmech. Nyní nastal ten správný čas a výsledkem je vše, v co jeho vášniví fanoušci - a všichni milovníci filmů - mohli doufat. Tato kniha, uspořádaná podle klíčových filmů ze sedmdesátých let, z nichž všechny viděl poprvé jako mladý divák, je stejně intelektuálně přísná a pronikavá jako svižná a zábavná. Je to zároveň filmová kritika, filmová teorie, reportážní počin i úžasná osobní historie, a to vše je napsáno jedinečným “tarantinovským” stylem.

Publikováno: 14. 07. 2023