Patnáctiletý kapitán

Loď Poutník se vydává na dlouhou plavbu po moři. Tuto poklidnou plavbu ovšem naruší určité okolnosti a cestující se dostávají do situace, kdy je jejich život ohrožen. Vedení lodi se tak musí ujmout mladý Dick Sand. Celý příběh se nadále točí především okolo osoby patnáctiletého kapitána Dicka, který považuje za své jediné poslání záchranu celé posádky lodi Poutník, která se ocitá ve velmi svízelné situaci. Všichni pasažéři touží po jediném - a to ocitnout se u pobřeží Ameriky. Všichni, kromě jednoho

Prvních pár desítek stran jsem netrpělivě čekala, jaké dobrodružství nám Verne naservíruje tentokrát. Chvílemi jsem se přistihla u myšlenky, že Patnáctiletý kapitán možná nebude úplně jako ostatní "Vernerovky", jež jsem četla. Ve finále byl ale vážně skvělý! Nejen, že se čte (i přes lehce zdlouhavý začátek) velmi dobře a čtenář má problém knihu odložit, protože je naprosto pohlcen dějem, ale ukrývá v sobě silné sociální téma. Chvílemi vás bude až mrazit, čeho všeho jsou lidé schopni a na druhou stranu pocítíte, že Verne to nepsal jen tak pro srandu. V jeho knihách pokaždé nalézáme poselství skrytá mezi řádky, která reprezentují důležité aspekty života. V neposlední řadě se ve Verneho knihách dozvídáme mnoho zajímavostí z různých oborů - v tomto případě z historie, námořnictví a také přírodopisu. 

"Jako přístřeší zvolili obrovský mangovník, jehož široké, husté větve tvořily jakýsi druh přírodní verandy. V případě potřeby se mohli všichni uložit na jeho širokých větvích. Po jejich příchodu se ozval z vrcholu stromu ohlušující koncert. Mangovník sloužil jako domov celé osadě papoušků, šedých, švitořivých, hašteřivých a divokých ptáků, kteří útočí na jiné živé ptáky."

Knihu doporučuji všem, kterým třeba v životě chybí nějaké to „vzrůšo“ a chtějí ho zažít alespoň prostřednictvím knížky. Co si budeme povídat – při čtení Patnáctiletého kapitána budete mít nervy na dranc! 

Jules Verne je mým velmi oblíbeným autorem, a i přes to, že jsou jeho knihy cíleny především chlapecké mládeži, já je prostě miluju. Verneovky jsou knihy, u kterých se těším, až je jednou budu číst svým dětem :)

P.S. Tahle nová obálka je vážně kouzelná a příběh je krásně doplněn nádhernými kresbami, které podpoří vaši představivost :)

Za poskytnutí recenzního výtisku mockrát děkuji Knihy Dobrovský! :)

Mé hodnocení: 90 %


Autor: Jules Verne
Počet stran: 401 s.
Nakladatelství: Omega
Datum vydání: 2017

Anotace:

Román se odehrává v roce 1873 a vypráví dobrodružný příběh o patnáctiletém plavčíkovi americké velrybářské lodi Poutník Dicku Sandovi. Dick byl jako nemluvně nalezen na ulici v New Yorku a byl vychován majitelem lodi, sanfranciským rejdařem Weldonem, který ho bral jako své vlastní dítě. Při dramatickém lovu velryby v dalekém oceánu zahyne téměř celá posádka plachetní velrybářské lodi Poutník, a naživu zůstane jen Dick, paní Weldonová se synem a bratrancem, pár černošských pomocníků, Dingo a tajuplný lodní kuchař. Odvážný chlapec se bez váhání postaví na kapitánský můstek a stává se pánem nad celou lodí i její posádkou.

Publikováno: 07. 07. 2017