Mozek jako noční (ne)tvor

O čem kniha je?

Renomovaný neurolog sdílí skutečné příběhy lidí, kteří si nemohou v noci pořádně odpočinout. Pacienti doktora Guye Leschzinera bývají často zoufalí lidé, žijící bez oddychu těla a mysli, kteří trpí nejrůznějšími druhy spánkových poruch. Na konkrétních případech několika z nich můžeme sledovat, jak se s těmito poruchami vyrovnávají nejen oni, ale i členové jejich rodiny, a jak neuvěřitelnou podobu může jejich utrpení mít.

Jak se mi líbila?

Populárně-naučnou literaturu čtu moc ráda, když se navíc jedná o téma spánku, tak mě láká si knihu přečíst ještě o to víc.

Mozek jako noční (ne)tvor bylo neskutečně zajímavé čtení.

Musím ale říct, že číst některé příběhy bylo docela děsivé (představte si jít večer spát a ne a ne usnout, to se vám podaří třeba až ve 4 ráno, jenže za dvě hodiny musíte vstávat do školy, tam už po čase samozřejmě nemůžete chodit, protože spát se vám chce každý den v úplně jiný čas, někdy prospíte den a pak jste celou noc vzhůru, sám, když celý svět spí..., nebo že máte v noci pohlavní styk, ale vy o tom nemáte ani páru..., nebo se pravidelně po chvíli klidného spánku budíte a trpíte tak děsivými halucinacemi, že už se bojíte usnout...), jiné lehce úsměvné (ale pouze do té doby, než si představíte, jaké to asi musí být, když noc co noc nevědomky sníte všechno, co najdete v ledničce, a tím pádem se ráno co ráno budíte a je vám špatně od žaludku..). 

Kazuistiky za mě v naučné literatuře určitě nesmí chybět, díky nim je pak daná problematika více čitelná pro nás laiky :) Tohle je na knize báječné, těch příběhů konkrétních lidí tam bylo požehnaně, v návaznosti na ně tam autor šel více do hloubky daného spánkového problému, občas se teda uchýlil k hodně odborným popisům, ve kterých jsem se pak lehce ztrácela:) 


Ve spolupráci s nakladatelstvím Audiolibrix

Mé hodnocení: 80 %Autor: Guy Leschziner
Počet stran: 384 s.
Nakladatelství: Audiolibrix
Datum vydání: 2023
Anotace:
Myslíte si, že ve spánku spí i váš mozek? Co se děje s naším mozkem v noci?
Renomovaný neurolog sdílí skutečné příběhy lidí, kteří si nemohou v noci pořádně odpočinout:
Žena ve stavu hlubokého spánku, která se oblékne, odemkne auto a ujede několik kilometrů, než se vrátí do postele. Muž, který ve spánku spořádá obsah ledničky, aniž by o tom věděl. Teenager postižený syndromem Šípkové Růženky prospí několik dní v kuse hlubokým spánkem a když se konečně probudí, trpí nutkavým přejídáním, agresivitou a projevy hypersexuality.
Pacienti doktora Guye Leschzinera bývají často zoufalí lidé, žijící bez oddychu těla a mysli, kteří trpí nejrůznějšími druhy spánkových poruch. Na konkrétních případech několika z nich můžeme sledovat, jak se s těmito poruchami vyrovnávají nejen oni, ale i členové jejich rodiny, a jak neuvěřitelnou podobu může jejich utrpení mít.
Nespavost, narkolepsie, noční můry, apnoe či náměsíčnost jsou ty časté poruchy, kterými trpí mnoho lidí, pak jsou zde ale extrémní podoby obtíží se spánkem. Démonické halucinace, které děsí s ochromujícím účinkem. Syndrom neklidných nohou, který se ve spánku projevuje kopáním, což obtěžuje blízké postižených osob. Nesynchronizovaný cirkadiánní rytmus, který je mimo přirozenou denní a noční dobu. S nejnovějšími poznatky o příčinách těchto poruch je věda schopna nejen zlepšit naše fyzické a psychické zdraví, ale i naše kognitivní schopnosti a přinést celkové štěstí.
Doktor Guy Leschziner působí jako neurolog v Guy´s Hospital a St. Thomas Hospital v Londýně, kde vede Centrum léčby spánkových poruch, což je jedna z nejvýznamnějších spánkových laboratoří v Evropě, a také jako profesor neurologie a spánkové medicíny na londýnské King´s College.

Publikováno: 29. 06. 2023