Když Lenin přišel o mozek a Churchill obětoval ovci

Předem musíte vědět, že nejsem žádný historik, a co se týče dějin - ze školy si pamatuju fakticky jenom základy. Takže jsem se maličko bála, že mi při čtení budou chybět nějaké souvislosti a já z obsahu knihy ve finále nebudu moc moudrá. ALE nakonec jsem se bála zbytečně. 

Knížka obsahuje krátké příběhy (max. 3 až 4 stránky), které na sebe nenavazují - možná i díky tomu mně místy připadalo, že čtu rubriku v nějakém historicky laděném časopise :) Příběhy obsahovaly (místy až kuriózní) události, které se, ač jsem se občas divila, v dějinách lidstva opravdu staly. Ale nedivila bych se, kdyby si některé Milton maličko přikrášloval :) 

"Když odtáhl závěsy na její posteli s nebesy, královna se s trhnutím probrala. Michael si sedl na peřinu a obdivoval potištěnou noční košili Její Výsosti. Panovnice byla vyděšená."

Knihu Když Lenin přišel o mozek a Churchill obětoval ovci určitě doporučuji všem, kteří si rádi odpočinou od všech těch detektivek či přeslazených románů a dají přednost odborné literatuře v zábavné formě. V této bezva knize se dozvíte například o tom, jak Leninovi kuchali mozek, o životě tanečnice známé pod pseudonymem Mata Hari, o muži, který se setkal s královnou Alžbětou II. v její posteli či o ženě, která porodila dítě Hitlerovi.

Jak je snad z této recenze znát - knížka mě moc bavila a dozvěděla jsem se spoustu nových zajímavostí :) Určitě se chystám také na knihu Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku.z

Jo a musíte uznat, že ta obálka je rozkošná, no co říkáte? :)


Za poskytnutí recenzního výtisku mockrát děkuji Knihy Dobrovský! :)

Mé hodnocení: 85 %

Autor: Giles Milton
Počet stran: 192 s.
Nakladatelství: Jota
Datum vydání: 2017

Anotace:

Věděli jste, že se Churchill během druhé světové války připravoval zaútočit na Německo pomocí biologických zbraní, které by zemi učinily neobyvatelnou na několik desetiletí, a obětoval tomu ovci, a to nejednu? Nebo že mozek Vladimira Iljiče Lenina je nakrájený na 30 000 tenkých plátků?

Mistrovský vypravěč historických příběhů Giles Milton nám v této knize servíruje další bizarní události z nedávné i vzdálenější historie, mnohdy jen těžko uvěřitelné, ale přesto pravdivé. Slyšeli jste o tom, že se v Londýně stavěla věž, která měla svou výškou předčít pařížskou Eiffelovku? A představte si, že Spojené státy měly svého císaře! Zní to neuvěřitelně, ale přesto je to tak – historie zkrátka píše příběhy, které by nevymyslel ani ten nejkreativnější spisovatel. Druhá část knihy, kterou Milton v originále nazývá Fascinující poznámky z historie pod čarou, tak přináší dalších padesát příběhů, které se čtou jedním dechem, a čtenář se díky nim dozví leccos z toho, co se už nevešlo do hodin dějepisu.

Publikováno: 29. 06. 2017