Jako zabít ptáčka

Příběh je orientován do období třicátých let dvacátého století USA v Alabamě. Je vyprávěn z pohledu osmileté holčičky - Čipery. Ta je společně se svým bratrem Jemem vychovávána pouze jejich tatínkem Atikem Finchem, právníkem, který v příběhu představuje silnou morální autoritu. Ačkoliv je jim takřka denně vštěpováno do paměti, že je důležité jednat klidně, s rozvahou a bez násilí, pro Čiperu, vzhledem k její povaze, není zrovna jednoduché se tím řídit. A to především od té doby, kdy Atikus dostane na stůl nový případ – obhajuje černocha Toma, jenž je obviněn ze znásilnění bělošky. Čipera i Jem od té chvíle musí čelit častým narážkám na jejich otce a nejednou zaslechli rozhovor šeptajících si sousedů o tom, že je jejich otec „negromil“. Žádný černoch snad ještě nikdy ze soudu s bělochem nevyšel jako vítěz – bude tomu tak i v tomto případě?

Zpočátku se vám možná bude zdát, že se v knize nic zvláštního neodehrává - autorka zde popisuje především život ospalého jihu Ameriky - to však jen do cca poloviny knihy. Poté čtenář čelí tématům nerovnosti, rasismu, nespravedlnosti a sleduje, jak se s tím vším vypořádává malá Čipera a její bratr Jem, dosud nepoznamenáni předsudky, lží a nenávistí. Jak kniha dokazuje - děti jsou mnohdy více morálně na výši nežli někteří dospělí.

Nejvíce mě zaujala pasáž ze soudního procesu, na kterém je přítomna také Čipera spolu se svým bratrem a jejich společným kamarádem. 

"Atiku - " řekl Jem sklesle. Atikus se otočil ve dveřích. "Copak, synku?"

"Jak to mohli udělat, jak mohli?"

"To nevím, ale udělali to. Udělali to už dřív a udělali to dnes a udělají to zase, a když to udělají  pláčou, jak se zdá, jenom děti. Dobrou noc".

Strašně se mi líbila povaha Čipery – ačkoli je to děvčátko nezkažené dospěláckým světem - jak si na ní někdo začne dovolovat nebo mít narážky na její rodinu – nenechá si to líbit. Jestli jsem ale někoho milovala, tak Atika. Je představitelem ryzí ctnosti, a ačkoli už má své roky, tak působil stejně čistě a nezkaženě, jako samotné děti. Postava Atika by měla být vzorem nejen pro děti, ale také pro všechny dospělé. Čipera a Jem měli obrovské štěstí, že je vychovával právě on.

„Předně si pamatuj, Čipero, že s nejrůznějšími lidmi mnohem lépe vyjdeš, když si osvojíš jednoduchý trik. Jakživa nikoho opravdu nepochopíš, dokud neuvážíš věc z jeho úhlu pohledu – dokud si nevlezeš do jeho kůže a neprojdeš se v ní.“ 

Ačkoli se zdá, že hlavní téma představuje zmanipulovaný proces, není tomu úplně tak. Vedle toho je v knize věnována pozornost tématu předsudků, složitostem dospívání, rozeznávání toho špatného od správného a upevňování  si morálních zásad.

„Kdepak, Jeme, já myslím, že je jenom jeden druh lidí. Lidi.“  

Po prvních kapitolách jsem si kladla otázku - proč je to proboha tak oblíbená kniha? Teď už odpověď znám. Je jednoduchá a prostá – Jako zabít ptáčka vyobrazuje věci a lidi tak, jak tomu ve skutečném světě je. Světě, kde se dějí věci spravedlivé i nespravedlivé. I přes to, že začátek knihy zprvu trochu pokulhával, musím uznat, že po dočtení hodnotím knihu velmi kladně. Ani nevím, k jaké podobné knize bych Jako zabít ptáčka přirovnala. Je to vážně literárně ojedinělý kousek a já jsem moc ráda, že jsem ji i po nejistém začátku dala šanci a dočetla ji. Až mě mrazí, když si uvědomím, že se jedná o poměrně staré dílo a přesto v něm čtenář nalézá čím dál více aktuálnosti dnešní doby - strach z neznámého, předsudky, rasismus.

Btw. Rozhodně doporučuji číst v situacích, kdy se budete moci stoprocentně koncentrovat jen a jen na knihu. 


Za poskytnutí recenzního výtisku mockrát děkuji Kniha.cz!! :)

Mé hodnocení: 85 %


Autor: Harper Lee
Počet stran: 280 s.
Nakladatelství: Mladá fronta
Datum vydání: 2015

Anotace:

Dnes již klasický román moderní americké literatury, za který autorka v roce 1961 obdržela Pulitzerovu cenu. Příběh justiční vraždy nevinného černocha na americkém jihu v první třetině 20. století, viděný očima dvou malých dětí. Neměnný řád světa je narušen: nevinný černoch je křivě obviněn ze znásilnění bělošky a postaven před soud. Obhájcem černocha se stává otec obou dětí, který bere tento případ jako věc své osobní cti. Kniha navazuje na humanistické tradice Marka Twaina. 

Srovname.cz vám poradí, kde nakoupíte knihu Jako zabít ptáčka nejlevněji.

Publikováno: 06. 06. 2017